Літаки будуть. Перші передачі винищувачів ЗСУ

Президент Польщі Анджей Дуда анонсував передачу найближчими днями чотирьох МіГ-29 Україні.

Україна давно просить у західних союзників винищувачів. Після свого турне країнами Європи в лютому президент України Володимир Зеленський заявляв, що винищувачі мають хороші новини, але поки що не хочеться “готувати РФ”. Але літаки нам поки що так ніхто і не передав. Проте, схоже, Україна вже впритул наблизилася до цього моменту.

 

Як завжди, перша Польща

 

Президент Польщі Анджей Дуда у четвер заявив, що Варшава передасть Україні перші чотири винищувачі МіГ-29 найближчими днями. Таким чином, Польща стане першою країною — членом НАТО, яка передала Україні бойові літаки.

 

За словами Дуди, таке рішення ухвалили на рівні державних органів. На сьогоднішній день у Варшави “десяток цих МІГ” їх отримали ще на початку 90-х від армії НДР. Скільки всього Польща поставить для ЗСУ таких винищувачів президент не уточнив.

 

“Чотири літаки ми передаємо Україні у повному робочому стані протягом наступних кількох днів. Решта літаків обслуговують, готують. Їхнє місце займуть нові літаки FA-50 з Південної Кореї, перші з яких очікуємо до кінця року. А потім ескадрильї літаків F-35”, — заявив Дуда.

 

Раніше Дуда говорив, що Польща віддасть Україні всі свої МІГ-29. За даними з відкритих джерел, Повітряні сили Польщі мають 22 таких літаки.

 

Наступна Словаччина?

 

Словаччина розглядає можливість надати Україні 10 із 11 своїх літаків МіГ-29, які були зняті з озброєння минулого року. 15 березня уряд почав розглядати питання, але поки що неофіційно і жодних рішень не приймали.

 

Раніше в Міноборони Словаччини говорили, що частина винищувачів через їхній технічний стан буде використана тільки для запчастин у разі, якщо їх буде відправлено до України.

 

Потрібні F-16

 

У Повітряних силах України вважають, що надання країні модернізованих радянських винищувачів МіГ-29 буде серйозною допомогою, проте навряд чи призведе до глобальних змін на фронті.

 

“Так, безперечно, це серйозна допомога. Це нарощування можливостей нашої тактичної авіації. Але з тим радаром (РЛС) та озброєнням, що працює разом із тим радаром, залишилося таким, як є”, — сказав речник Повітряних сил Юрій Ігнат.

 

За його словами, для того, щоб здобути перевагу в повітрі та завдавати ударів по наземних цілях, Україні необхідний багатоцільовий сучасний західний літак на зразок F-16.

 

Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен у четвер, коментуючи рішення Польщі передати Києву МіГ-29, заявила, що західні країни зараз обговорюють можливість надання Україні сучасних винищувачів.

 

«Винищувачі вже давно є проханням з боку України, і це те, що ми обговорюємо у колі країн-союзників. Так що так, це те, що ми обговорюємо з нашими союзниками, і це те, що, як я знаю, розглядається у групі союзників», — сказала вона.

 

Фредеріксен пізніше уточнила, що Данія також розглядає можливість відправки в Україну своєї авіації.

 

«Так, ми розглядаємо кілька різних аспектів і знаходимося в дуже тісному діалозі з нашими союзниками з цього питання. Більшого я розкрити не можу», — сказала датський прем’єр.

 

Підтримують передачу Україні данських винищувачів F-16 та у парламенті країни. Зокрема, речник з питань оборони Консервативної партії Расмус Ярлов назвав їх «дуже важливою зброєю для захисту Україною своєї держави».

 

Повітряні сили Данії зараз використовують винищувачі F-16, але вже з осені 2023 почнуть замінювати їх більш сучасними F-35.

 

А ось США все ще відмовляються передавати Україні F-16.