УКРАЇНА

ТЦК співпрацюватимуть зі спецслужбами та поліцією для виявлення ухилянтів

Нововведення дозволять правоохоронцям отримувати дані про військовозобов’язаних у режимі реального часу, що підвищить ефективність роботи з комплектування Сил оборони.

Контроль за дотриманням мобілізаційного законодавства та правил військового обліку в Україні стане жорсткішим. Про це повідомив міністр оборони України Рустем Умєров на своїй сторінці у Facebook.

Читайте також: ЗСУ повинні вдарити по військових КНДР, якщо ті зайдуть в Україну, — Байден

За словами міністра, територіальні центри комплектування (ТЦК) тепер обмінюватимуться інформацією з різними правоохоронними структурами і навіть спецслужбами, які мають ширші можливості для пошуку тих, хто ухиляється від виконання законодавства.

«Кабінет Міністрів України затвердив важливі зміни для посилення військового обліку та відстеження порушення законодавства. Тепер територіальні центри комплектування, СБУ, розвідувальні органи та Нацполіція обмінюватимуться даними через електронну систему. Це дасть змогу правоохоронцям швидко і ефективно отримувати інформацію про порушників і доставляти їх до ТЦК або відповідних органів», — написав Умєров.

Він додав, що цифровізація цього процесу підвищить ефективність роботи з комплектування Сил оборони.

Адвокат Роман Симутін, який спеціалізується на питаннях мобілізації, пояснив ТСН, як нововведення можуть торкнутися військовозобов’язаних.

«Нагадаю про випадки, коли навіть тим, хто оновив військові-облікові дані, приходять оповіщення про те, що виявлені порушення правил військового обліку. Тепер це буде фактично відображатись в планшеті правоохоронця, який перевірятиме документи особи. Також це може скоротити період передачі даних про обмеження у праві керуванням транспортом. Тепер все це може бути дуже швидко», — зазначив Сімутін.

Адвокат наголосив, що тепер можуть виникати ситуації, коли, зупинивши водія за порушення ПДР, поліцейський перевірить його по базах і знайде інформацію про порушення військового обліку, навіть без участі працівників ТЦК.

«Але щоб затримати особу за вчинення адмінпорушення, треба докази вчинення цього порушення. Інформація з «Оберігу» не є доказом», — додав Сімутін. 

Читайте також: Київ і Москва ведуть переговори щодо припинення ударів по енергетиці — FT

Він пояснив, що нововведення створено для того, щоб співробітники правоохоронних органів могли отримувати більше даних про осіб, яких зупиняють.

«Можна казати про посилення мобілізації. З’являються формальні підстави висловлювати вимогу щодо затримання. Але ця вимога нічим не підкріплена, а більшість людей не обізнані, не розуміють, що є доказом, а що  — ні», — підсумував адвокат.

Джерела ТСН.ua у Силах оборони вказують, що залучення правоохоронних структур і спецслужб може бути пов’язане з тим, що військовим не завжди вистачає ресурсів для проведення мобілізації.

Нагадаємо, російські війська захопили ще два населені пункти на Донеччині – аналітики DeepState. Російські війська продовжують наступ на території Донецької області, зокрема захопили населені пункти Богоявленка і Новоукраїнка, а також розширили контроль над частинами Селидового.