УКРАЇНА

Монді їде до Києва. Індія та війна в Україні

Індія, вибудовуючи свої зовнішні відносини, балансує між двома протиборчими сторонами.

 

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді у п’ятницю приїде до Києва. Ще півтора місяця тому Монді зустрічався з президентом Росії Володимиром Путіним у Москві. Що привезе індійський прем’єр до Києва?

 

Індійський баланс

 

Київ та Захід досить різко відреагували на липневу поїздку Моді до Москви.

 

Президент України Володимир Зеленський заявив, що йому «сумно бачити, як лідер найбільшої у світі демократії обіймає найвідомішого злочинця у світі в Москві».

 

Індія, вибудовуючи свої зовнішні відносини, балансує між двома протиборчими сторонами. Ця країна десятиліттями успішно практикувала принцип неприєднання до якихось союзів.

 

Експерти вважають, що запланований на 23 серпня візит Монді до України — це заява про те, що Делі, не відмовляючись від міцних відносин із Росією, має намір продовжувати тісно співпрацювати із Заходом.

 

«Індія не збирається задобрювати західні держави чи будь-кого іншого. Метою цієї поїздки є просування інтересів Індії шляхом підтвердження дружби з Києвом і висловлення стурбованості з приводу війни, що триває», — каже він.

 

Час візиту

 

Візит Моді до Москви у липні відбувся за кілька годин після того, як внаслідок російського бомбардування в Україні загинула щонайменше 41 людина, зокрема в дитячій лікарні Охматдит у Києві. Цей удар шокував увесь світ.

 

Прем’єр-міністр Індії назвав смерть дітей хворобливою та жахливою подією, але знову утримався від звинувачень на адресу Росії.

 

До Києва Монді приїде на фоні української операції у Курській області. Час, обраний для візиту, говорить про те, що індійська дипломатія взяла до уваги різку реакцію США на візит Моді до Москви, впевнені західні аналітики.

 

Індія, на превеликий роздратування західних держав, утримується від того, щоб прямо засуджувати Росію за розв’язану нею війну. Проте Делі часто висловлювався необхідність поважати територіальну цілісність і суверенітет націй, і послідовно виступав за мирні переговори.

 

Заробіток у Росії

 

Індія, найбільший у світі імпортер озброєнь, останніми роками збільшила власне виробництво зброї та диверсифікувала військовий імпорт, але більше половини його все одно досі припадає на Росію.

 

Індія також збільшила імпорт нафти з Росії, скориставшись нижчими цінами, пропонованими Москвою: минулого року Росія була найбільшим постачальником нафти індійський ринок.

 

США та їхні союзники часто схиляли Індію до того, щоб зайняти чіткішу позицію щодо війни, але при цьому утримувалися від застосування жорстких санкцій чи інших форм тиску.

 

Захід розглядає Індію як противагу Китаю та не хоче порушувати цей баланс. Крім того, Індія є п’ятою за величиною економікою у світі та важливим ринком збуту.

 

Новий мирний план?

 

Багато експертів вважають, що Моді, можливо, захоче позиціонувати себе як миротворець з огляду на тісні відносини Індії як з Москвою, так і із Заходом.

 

Але малоймовірно, що він привезе до Києва якийсь мирний план.

 

“Чи справді Індія готова до такої ролі, і чи дозволяють умови? Сама Індія не любить, коли інші країни намагаються бути посередниками у важливих для неї питаннях, і насамперед у питанні Кашміру. Я не думаю, що Моді готовий офіційно запропонувати свої послуги медіатора, лише якщо Росія та Україна самі цього захочуть. Але зараз я не думаю, що вони цього хочуть”, — каже Кугельман.