У Раді пояснили, чому не буде демобілізації під час воєнного стану
Закон про демобілізацію в Україні не ухвалюватимуть під час воєнного стану. У Раді обговорюють відпустки та психологічну допомогу військовим.
Народний депутат та голова Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич заявив, що під час дії воєнного стану поняття «демобілізація» в юридичному полі не використовується, тож і ухвалення відповідного закону наразі не стоїть на порядку денному. Про це він повідомив в інтерв’ю BBC Україна.
Попри це, за словами парламентаря, наразі активно обговорюється можливість встановлення чітких строків проходження військової служби, а також забезпечення відпусток для військових з метою відновлення.
«Ми говоримо, наприклад, про 6 місяців відпустки чи річну відпустку, щоб людина як мінімум відновилася. Говорили про обов’язковість проходження відновлювальної психологічної допомоги. Це те, що стосується хоча б морально-психологічного стану, не говорячи вже, що у людей є багато хвороб, болячок, комусь поранення треба підлікувати. І це також прораховується», — зазначив Завітневич.
Наразі ці пропозиції обговорюються з Міністерством оборони та Генеральним штабом Збройних сил України. Однак, як підкреслив голова комітету, всі подібні рішення напряму залежать від оперативної ситуації на фронті та наявності підготовленого резерву. Якщо вдасться сформувати, наприклад, резерв у 10 тисяч осіб, тоді аналогічну кількість військовослужбовців можна буде тимчасово вивести з передової для відпочинку чи лікування.
Водночас, питання офіційного статусу таких військових під час тривалих відпусток залишається відкритим. Міністерство оборони, за словами Завітневича, наразі не має чіткого розуміння, як юридично визначати таких осіб: чи мають вони залишатися на обліку, чи отримувати грошове забезпечення, і в якому обсязі.
Ключовим завданням, підкреслив нардеп, залишається питання заміщення військових, які потребують відпустки, рівноцінним резервом. І лише після вирішення цього аспекту можна буде рухатися далі — до нормування термінів служби, забезпечення психологічної допомоги, а також законодавчого оформлення всіх змін. Відповідний законопроєкт, за словами Завітневича, має підготувати Міністерство оборони.
Нагадаємо, у Верховній Раді зареєстровано невідкладний законопроєкт про військового омбудсмана. У парламенті зареєстровано невідкладний законопроєкт про військового омбудсмана – для посилення захисту прав військових та демократичного контролю.