Контингент безпеки для України: що відомо
Франція та Британія готують план залучення різних компонентів для України після війни. Це відновлення Збройних Сил, безпечне небо, море і кордон для розвитку країни.
Днями у Києві відбулась зустріч представників Коаліції охочих – групи європейських країн, які погодилися надавати військову допомогу Києву у повномасштабній війні з Росією. Основною ініціативою союзників є відправка миротворчого контингенту в Україну. Сьогодні начальники штабів оборони Британії та Франції озвучили деталі щодо цього плану.
Відчутний прогрес
«Я вважаю, що ми будемо зустрічатися щотижня на військовому рівні. Наші партнери вже розуміють, що потрібно Україні, включно з визначенням чутливих географічних місць, де ми шукаємо підтримки», – сказав після зустрічі у суботу президент України Володимир Зеленський.
Він додав, що до цього процесу залучено багато країн, до Коаліції охочих готові приєднатися 12 держав. Вже з’являються перші подробиці про те, як може бути розгорнутий іноземний контингент безпеки.
«Ми над цим працювали два місяці. Я вважаю, що нам потрібно ще близько місяця, щоб повністю зрозуміти цю інфраструктуру», – зазначив глава держави.
Хто хоче відправити військових
Серед країн, які потенційно залучені до формування військового контингенту для України, є Великобританія, Франція, країни Балтії та країни Північної Європи. Про це повідомляв заступник глави Офісу президента Павло Паліса.
«Найближчим часом запланована ще одна, у більш технічному форматі. Сподіваюся, на ній будуть більш глибоко і детально обговорені всі питання. Ми чітко розуміємо, що для прийняття таких рішень потрібна синхронізація як військової, так і політичної складової», – сказав він.
Паліса також пояснив, чому Україна в першу чергу веде переговори з Францією та Великобританією.
«Тому що ці країни висловили готовність взяти лідерство в цьому процесі», – підкреслив заступник глави Офісу президента.
За його словами, з союзниками тривають обговорення контингенту та його формування. Він пояснив, що більшість дискусій зосереджена на таких аспектах, як повноваження та порядок дій у різних сферах – сухопутній, морській та повітряній.
Він зазначив, що незалежно від того, чи це Франція, Велика Британія чи будь-яка інша країна, кожен підрозділ, який дислокується навіть на умовно дружній території, повинен: мати системи ППО для захисту з повітря; забезпечити надійне матеріально-технічне розгортання; володіти засобами радіоелектронної боротьби; координувати взаємодію з авіаційною складовою; у разі військово-морської присутності забезпечити захист і безпеку військово-морських сил.
«Це складне питання, яке потребує ретельного планування, врахування багатьох факторів. Саме над цим зараз і ведеться робота», – наголосив Паліса.
Інститут вивчення війни (ISW) також стверджує , що сильна українська армія, підкріплена європейськими гарантіями безпеки, залишається найефективнішим способом стримування майбутньої російської агресії та забезпечення довгострокового миру в Україні та Європі.
Що кажуть у Європі
Водночас начальники штабу збройних сил Франції та Великої Британії генерал Тьєррі Буркхард та адмірал Ентоні Радакін сьогодні заявили, що про план контингенту говорити зарано, тому що необхідно знати, якими саме будуть умови миру в Україні.
Проте вже ведеться підготовка до вирішення різних варіантів цих умов. Цей план є дуже широким поняттям. Це стосується прогнозування залучення різних компонентів у повітрі, на суші та на морі.
«Ми, як військові, вже готуємося вирішувати різні варіанти цих умов. З усіх наших розмов з українськими співрозмовниками ми бачимо, що Україна хоче миру, тому Росія повинна припинити свою агресію», – сказав Буркхард.
Водночас Радакін на запитання, чи включає цей план сухопутні, морські та повітряні сили, відповів: «Безумовно. Йтиметься про те, щоб дозволити Україні почати нове життя як мирна країна, щоб ви могли розвивати всі аспекти мирного життя, розвивати економіку, мати безпечне небо, море та кордон, щоб люди в Україні відчували впевненість і відчували впевненість у своїй країні та майбутньому. Це те, що ми намагаємося зрозуміти як солдати».
Буркхард зазначив, що контингентний план є дуже широким поняттям.
«Йдеться про прогнозування залучення різних компонентів, як у повітрі, так і на суші, і на морі. Але це також повне відновлення Збройних Сил і нарощування потенціалу, тому що це найсильніша гарантія країни – Збройні Сили, і ми про це теж говорили. Мета – надати Україні впевненості, щоб ваша держава могла знову жити» , – передає слова Буркхарда РБК-Україна.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp