Мінерали та логістика. Війна США та РФ за Арктику
В останні дні США та Росія приділяють активну увагу арктичному регіону, Путін закликав до співпраці з Америкою в Арктиці і по суті підтримав претензії Вашингтона на Гренландію.
Адміністрація Дональда Трампа не перестає озвучувати свої претензії на Гренландію, напередодні острів відвідав віце-президент Джей Ді Вэнс. Володимир Путін взяв участь у форумі Арктика — територія діалогу в Мурманську. Назріває нова битва за Арктику?
Путін підграє США
“Всі добре знають про плани США щодо приєднання Гренландії. Ви знаєте, це тільки на перший погляд може когось здивувати, — сказав Путін. — І глибоко помилково вважати, що це якісь екстравагантні розмови нової американської адміністрації. Нічого подібного”.
Російський диктатор додав, що “ці плани мають давні історичні корені і очевидно, що США будуть і далі на системній основі просувати геополітичні, військово-політичні та економічні інтереси в Арктиці”.
При цьому, як сказав Путін, Москву турбує, що країни НАТО розглядають Крайній Північ як територію можливих конфліктів і відпрацьовують застосування військ в цих умовах.
Росія також має намір нарощувати свій військовий потенціал у регіоні.
Задум Трампа
В минулу п’ятницю віце-президент США Джей Ді Вэнс і його дружина Уша здійснили візит на американську військову базу в Гренландії.
Спочатку поїздка планувалася як приватний візит другої леді США та культурний тур. Разом із сином вони мали відвідати гонку на собачих упряжках та інші заходи.
Але потім до дружини вирішив приєднатися сам Джей Ді Вэнс. Після зміни складу делегації програму візиту скоротили лише до відвідування бази. У Копенгагені це зміна у форматі візиту розглядають як черговий виток тиску Вашингтона.
Поїздка американської делегації відбулася на фоні значного погіршення відносин між США та Данією через острів, який історично належить датській короні.
Дональд Трамп намагався купити Гренландію ще в кінці свого першого президентського терміну, але Данія відмовилася її продавати — як і 80 років тому, коли Конгрес США також піднімав цю тему.
За минулі п’ять років військове та економічне значення найбільшого острова на планеті лише зросло — через глобальне потепління, агресію Росії проти України та посилення військових і економічних позицій Китаю — головного суперника США.
Незважаючи на те, що більше 80% території Гренландії покрито льодом, там є нафта, уран і рідкоземельні метали: неодим, празеодим, диспрозій і тербій.
Вони життєво важливі для сучасних високотехнологічних виробництв, однак більше 70% видобувається в Китаї, з яким США вже 8 років ведуть торгову війну, і Трамп погрожує посилити тиск.
Дональд Трамп відкрито говорить, що Гренландія потрібна Америці «для забезпечення економічної безпеки», і не виключає застосування військової сили для анексії острова.
Інтереси Росії та Китаю
Арктичний льодовий покрив тане все інтенсивніше. Якщо, як прогнозується в даний момент, в літні місяці 2030-2040 років він значно зменшиться, то, ймовірно, в Арктиці відкриються три нових судноплавних маршрути з Тихого океану в Атлантичний, що дозволить значно скоротити нині існуючі морські шляхи.
Один з нових маршрутів, так званий Північно-Східний, проходить поблизу російського узбережжя, вже розробляється Китаєм і РФ як торговий і сировинний морський шлях.
Арктика також, безсумнівно, представляє і значний військовий інтерес. Оскільки це найкороткий шлях між Росією та Північною Америкою, у разі можливого нападу РФ над цим регіоном також будуть летіти ракети. На американській військово-космічній базі Питуффік на півночі Гренландії, раніше відомій як авіабаза Туле, Пентагон розмістив систему раннього виявлення можливих ракетних атак з Росії або інших регіонів. Питуффік також служить пунктом постачання та дозаправки для літаків США та НАТО.
Їм все частіше доведеться мати справу з військовою присутністю Китаю в цьому регіоні. Ще в 2015 році п’ять кораблів китайських ВМС перетнули дванадцятимильну зону у берегів Аляски, а з 2021 року військові кораблі, що відправляються Пекіном, присутні там на регулярній основі.
В 2022 році Сполучені Штати виявили всього в 160 кілометрах від острова Киска на Алясці з’єднання російських і китайських ВМС, до складу якого входив і Nanchang — великий ракетний ескадренний міноносець проекту 055, що має на озброєнні до 112 крилатих або гіперзвукових протикорабельних ракет.