Народний депутат оприлюднив угоду про корисні копалини: що США вимагали від України
Народний депутат Ярослав Железняк розкрив зміст угоди про корисні копалини, надісланої США Україні 23 березня.
Народний депутат Ярослав Железняк оприлюднив текст угоди про корисні копалини, яку Сполучені Штати Америки надіслали Україні 23 березня. За словами депутата, цей документ містить низку суперечливих пунктів, що потребують уточнень. Про це він повідомив у своєму Telegram-каналі.
Угода складається з 58 сторінок та охоплює 18 розділів. Железняк підкреслив, що цей текст є попереднім і не є остаточним варіантом. Документ містить значну кількість юридичних аспектів, які вимагають подальших змін та коригувань.
“Одразу говорю це не фінальний (!!!) документ. І я сподіваюсь українська сторона буде вимагати і добʼється значних змін до нього. Але текст, який я бачив, це прям жах. Всі 18 розділів… Це вже не рамковий меморандум про наміри (який був до скандальної зустрічі в Овальному кабінеті). Це прям велика і дуже чітка угода. І вона не в нашу сторону”, — повідомив нардеп.
Основні положення угоди про корисні копалини між Україною та США включають низку важливих та суперечливих аспектів, які викликають занепокоєння серед депутатів та експертів.
По-перше, в угоді зазначається, що в управлінні повинні бути п’ять осіб, з яких троє будуть представниками США, що складає більшість. Це дає американській стороні значний вплив, зокрема право вето на рішення.
Угода охоплює всі види корисних копалин, включаючи нафту, газ та мінерали, і поширюється на всю територію України. Видобуток буде здійснюватися як державними, так і приватними компаніями. Всі кошти, що надходитимуть від видобутку, будуть одразу конвертовані у валюту, при цьому грошовий фонд буде виводитися за межі України. Якщо з якихось причин кошти не досягли мети, Україна буде змушена доплатити комісію.
Внесок США вже реалізований у вигляді допомоги, наданої Україні з 2022 року. Угода є безстроковою, а терміни її виконання можуть встановлювати лише США. Зокрема, американська сторона отримує права «першої ночі» на всі нові інфраструктурні проєкти та право вето на продаж ресурсів іншим державам.
Однак, як зазначив Ярослав Железняк, в угоді не передбачені жодні гарантії безпеки для України, що є одним із найголовніших недоліків документа.
Нагадаємо, Зеленський розкритикував спецпредставника США Віткоффа за поширення кремлівських наративів. Президент України Володимир Зеленський заявив, що риторика спецпредставника США Стіва Віткоффа перегукується з кремлівськими наративами, що послаблює тиск на Росію.