Європейські війська в Україні. Нові формати
Володимир Зеленський заявив, що наразі існує багато питань щодо можливого відправлення західного військового контингенту в Україну в рамках мирного врегулювання.
Європейські країни продовжують обговорювати відправку миротворчого контингенту в Україну для контролю за режимом припинення вогню. Обговорювали це питання і на саміті так званої “коаліції бажаючих” в Парижі.
Домовилися думати
За словами президента Франції Еммануеля Макрона, на засіданні було вирішено доручити главам МЗС-учасників коаліції протягом трьох тижнів підготувати пропозиції про те, як можна було б контролювати припинення вогню в Україні.
Також Макрон заявив, що в Україну буде направлена франко-британська делегація військових для роботи з ЗСУ для “планування їхнього майбутнього”.
Говорячи про можливі миротворчі сили, Макрон заявив, що вони все ще знаходяться на стадії формування. Президент Франції знову запевнив, що вони не будуть знаходитися на лінії зіткнення, а необхідні як інструмент стримування після укладення перемир’я.
Різні формати
Володимир Зеленський заявив, що в даний час існує багато питань щодо можливої відправки західного військового контингенту в Україну в рамках мирного врегулювання.
В той же час, за його словами, зростає кількість країн, які готові надавати Києву гарантії безпеки, не відправляючи в країну свій військовий контингент.
“Є багато пропозицій від лідерів, їх стало більше. Хтось у небі, хтось з ППО, хтось boots on the ground (на землі), хтось на морі давати гарантії безпеки, відправляти свій контингент. Таких країн стає більше, — сказав Зеленський. — Що стосується цього контингенту, його модальності — що він може робити, як він може бути використаний, хто буде ним командувати — питань багато. Відповідей поки мало”.
Він також виступив проти пропозицій розгорнути сили під керівництвом ОБСЄ, оскільки у організації немає відповідного мандата.
“Це не є гарантіями безпеки, у них є свій функціонал, але у них немає відповідного мандата. Просто немає, як у військового контингенту. І росіяни їх не бояться”, — сказав Зеленський
Все залежить від США
Макрон так і не отримав публічного зобов’язання від європейських союзників відправити війська в Україну для забезпечення мирної угоди, повідомляє The Wall Street Journal.
Зараз Великобританія і Франція планують відправити в Україну групу спеціалістів для визначення кількості європейських військ, в яких потребує Київ, і місць їх розташування.
Центральним питанням для європейських країн є те, чи будуть США грати якусь роль у підтримці європейського контингенту, якщо той буде піддаватися обстрілам з боку Росії.
Однак Вашингтон поки не дав ніяких зобов’язань, а спецпредставник президента США Дональда Трампа Стів Уіткофф на минулому тижні відкинув франко-британську ініціативу як «показуху» і спробу «зіграти роль Уїнстона Черчілля».
“Я хочу, щоб американці були залучені. Але ми повинні бути готові до ситуації, коли вони, можливо, не приєднаються”, — сказав Макрон.
Президент США Дональд Трамп спочатку схвально відгукнувся про британські та французькі пропозиції відправити війська, заявивши, що, на його думку, Росія може їх прийняти. Однак в останні часи американські чиновники висловлюють все більше скептицизму, додає Reuters.