Роль Китаю у мирі для України: чи підтримає Сі Трампа в мирному процесі
Попри офіційний нейтралітет, Китай продовжує економічну та дипломатичну підтримку Росії, ставлячи під сумнів можливість його участі в мирному процесі щодо України.
Наразі немає ознак того, що Китай готовий відмовитися від підтримки Росії або погодитися на мирний процес, який міг би суперечити його глобальним інтересам. Президент США Дональд Трамп заявив, що, на його думку, єдиний світовий лідер, який міг би зіграти ключову роль у припиненні війни в Україні, — це Сі Цзіньпін. Однак реальність складніша: попри офіційні заяви про нейтралітет, Китай продовжує підтримувати Росію як економічно, так і дипломатично, що ставить під сумнів його здатність бути ефективним миротворцем. Про це повідомляє CNN.
Видання вважає, що, хоча й Трамп міг ускладнити свої зусилля зі створення мирного процесу, запровадивши мита на китайський імпорт у розмірі 10%, війна в Україні може стати винятком, де співпраця Китаю і США була б можливою, особливо з урахуванням того, що Пекін намагається уникнути подальших торговельних конфліктів.
«З огляду на важливість американсько-китайських відносин, якщо Трамп побачить співпрацю з Китаєм як пріоритет для поліпшення цих відносин, Китай може бути схильний узяти участь у миротворчих зусиллях», — зазначила директор китайської програми Stimson Center Юнь Сунь. Вона також додала, що Китай не може дозволити собі погіршення відносин із Росією.
Пекін давно намагається позиціонувати себе як можливого посередника в конфлікті, пропонуючи свої мирні ініціативи, але на Заході їх сприймають із настороженістю через постійну підтримку Китаєм режиму Путіна.
Для Сі Цзіньпіна ризики відмови від підтримки Росії великі, оскільки ослаблення цього стратегічного партнерства може порушити баланс у його політиці, спрямованій проти Заходу і для посилення глобальних позицій Китаю. Сі вважає, що союз із Путіним — це ключ до протистояння західному впливу і зміни світового балансу сил. Якщо Китай візьме участь у переговорах, це означатиме, що не Трамп, а Путін отримає вірного партнера. Аналітики впевнені, що Вашингтон має зважати на цей факт, щоб уникнути ізоляції своїх європейських союзників і не допустити ухвалення рішення, яке буде неприйнятним для України.
«Китай не хоче ослабленої Росії, оскільки це підірве його головний стратегічний союз», — пояснив доцент Національного університету Сінгапуру Чонг Джа Ян. Тоді як президент України Володимир Зеленський заявив про готовність вести переговори з Путіним, але тільки за умови, що США і Європа продовжать підтримувати Україну і нададуть їй гарантії безпеки, Росія наполягає на мирній угоді, де Київ відмовиться від вступу до НАТО і поступиться окупованими територіями.
Трамп, незважаючи на свою наполегливість у питанні мирного врегулювання, поки не уточнив, які умови миру він розглядає як прийнятні.
«Залежить від умов, які будуть запропоновані. Якщо Трамп вирішить працювати з Сі, багато чого залежатиме від того, наскільки Китай готовий піти на поступки», — зауважують експерти. Західні лідери раніше безуспішно намагалися переконати Сі вплинути на Путіна на користь миру, якого прагне Україна.
Хоча Китай заявляє про свій нейтралітет, на практиці він став основним економічним і дипломатичним підтримуючим елементом для Росії, постачаючи товари подвійного призначення, які зміцнюють російську оборону. Пекін виправдовує такі дії як нормальні торговельні відносини, але експерти сумніваються в ефективності цього впливу на Росію.
«Китай не може повністю припинити поставки в Росію, оскільки йому невигідне ослаблення свого єдиного стратегічного союзника», — пояснив Лю Дуншу, доцент Гонконгського міського університету.
Сі і Путін уклали угоду про «безмежне» партнерство за кілька тижнів до російського вторгнення в Україну, орієнтуючись на протистояння НАТО і впевненість, що Захід слабшає. Деякі аналітики вважають, що Пекін сприймає Путіна не тільки як стратегічного партнера, а й як можливого союзника в разі, якщо Китай вирішить застосувати силу для контролю над Тайванем.
Крім того, війна в Україні відволікає увагу США від можливих конфліктів в Азії, що, на думку низки представників команди Трампа, може бути вигідно для Китаю.
Трамп раніше закликав до «негайного припинення вогню», що збігається з позицією Китаю. Однак його близькість із Москвою та Пекіном викликає питання: чи можливе досягнення мирної угоди, яка задовольнить усі сторони, і які наслідки вона матиме для України.
«Якби Росія залишалася з контролем над окупованими територіями, це могло б призвести до затишшя, а не до закінчення конфлікту», — заявив Роберт Ворд, директор з геоекономіки в Міжнародному інституті стратегічних досліджень.
Нагадаємо, Росія може розпочати нову війну через пів року після закінчення війни в Україні — розвідка Данії. Данська розвідка попереджає: якщо НАТО не посилить переозброєння, Росія зможе розпочати нову війну вже через шість місяців після завершення війни в Україні.