З першого тижня війни Кремль дозволив жорстоке поводження з українськими полоненими – WSJ
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну було скасовано всі обмеження на застосування насильства до військовополонених, що призвело до трирічного періоду жорстоких тортур.
У перші тижні після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російська тюремна влада зняла всі обмеження на застосування насильства до військовополонених, що поклало початок багаторічним тортурам українських громадян у в’язницях країни. Про це повідомляє The Wall Street Journal.
Як повідомляє видання, у березні 2022 року, незабаром після початку війни, генерал-майор Ігор Потапенко, начальник в’язниць Санкт-Петербурга, надіслав листа підрозділам спеціального призначення пенітенціарної служби, які відповідали за прийом полонених із фронту.
«Будьте жорстокими, не проявляйте жалості», — заявив Потапенко.
Він скасував усі наявні правила, включно із забороною на застосування насильства, і віддав наказ не використовувати камери для фіксації дій охорони, які були обов’язковими в інших російських установах.
Схожі вказівки розіслали і в інші регіони країни, включно з Бурятією, Москвою і Псковією. До тюремних адміністрацій по всій Росії надійшли накази звільнити цілі поверхи і навіть крила в’язниць для утримання полонених. Ці рішення стали початком трирічного періоду жорстоких тортур українських військовополонених. Ув’язненим застосовували електричний струм, били їх до втрати свідомості, а експерименти з різними видами насильства ставали буденністю. Катування проводилися без надання медичної допомоги, що призводило до розвитку гангрени та ампутацій кінцівок. Колишні охоронці підтверджують, що рішення Потапенка сприймалося як зелене світло для жорстоких дій.
Одним із перших полонених став Павло Афісов, якого взяли в полон у Маріуполі на початку війни. Протягом 2,5 років його переміщували з однієї в’язниці в іншу, перш ніж він був звільнений у жовтні 2024 року.
Коли Афісов потрапив до в’язниці Тверської області, охоронці примусили його роздягнутися і кілька разів ударили електрошокером. Після цього він мав кричати «слава Росії, слава спецназу», а потім, незважаючи на свою безпорадність, співати гімни Росії та СРСР. Коли він не знав слів, його знову побили.
За словами правозахисників і колишніх охоронців, така жорстокість мала на меті зламати волю полонених і змусити їх швидше здавати інформацію.
«Ці тортури знищують будь-яку здатність чинити опір або боротися за свободу, навіть якщо їх коли-небудь обміняють», — зазначив Володимир Осечкін, голова російської правозахисної організації Gulagu.net.
Нагадаємо, внаслідок ракетного удару РФ частина Полтавщини без газопостачання. Внаслідок обстрілу без газопостачання залишилися 9 населених пунктів Миргородського району.