УКРАЇНА

Пропозиції ТСК ВР України під керівництвом Тимошенко загрожують підриву фармринку, — експертка

ТСК ВРУ пропонує запровадити обмеження для дистриб’юторів щодо закупівлі препаратів «в одні руки», а це вдарить по виробниках і аптеках, зауважує експертка.

Пропозиції ТСК ВР України під керівництвом Юлії Тимошенко несуть загрозу підриву фармацевтичного ринку України. До такого висновку приходить у своєму блозі на «Українських новинах» голова громадської спілки «Всеукраїнська фармацевтична  спілка «ФАРМУКРАЇНА» Тетяна Котляр, передає УНІАН.

Зокрема, у своєму дописі вона спирається на підсумки наради, яка відбулася в МОЗ 14 грудня та була присвячена розгляду змін до законопроекту №11493 від ТСК ВРУ під керівництвом Юлії Тимошенко та Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Тетяна Котляр зазначає, що на сьогодні в Україні фармацевтичний ринок складається з трьох елементів. Це – підприємства-виробники, дистриб’юторські компанії та мережі аптек. За такої структури ринку, дистриб’ютори виконують функції приводних ременів. Вони, з одного боку, забезпечують заводам повне завантаження, опираючись на обсяги продажу попереднього періоду, а з іншого — надають аптекам препарати для поповнення асортименту «під реалізацію», тобто – здійснюють функції товарного кредитування. «Проте головне, що ринок стабільно працює, попри виклики воєнного часу, а споживач має повний асортимент, і до того — «в кроковій доступності», — наголошує фахівець.

За інформацією Котляр, ТСК ВРУ пропонує запровадити обмеження для дистриб’юторів щодо закупівлі препаратів «в одні руки». Якщо цю пропозицію буде прийнято, то одному дистриб’ютору буде дозволено купувати лише 20% однієї номенклатурної позиції вітчизняного виробника, відштовхуючись від показників чистого доходу за попередній календарний рік. «Але таке обмеження в першу чергу вдарить по виробникам, які замість обсягів попереднього календарного року отримають значно меншу частину. В другу чергу, це вдарить по аптеках, які зможуть взяти під реалізацію тільки частину потрібного асортименту», — прогнозує голова ГС «ФАРМУКРАЇНА».

За оцінками Котляр, наслідки будуть наступними: менше продажів – менше виробництво, менше робочих місць, менше податків до бюджету. Менший асортимент в аптеках, менші доходи, закриття аптек та дрібних мереж. Менше аптек – більше накладних розходів для споживачів, скорочення асортименту – дефіцит ліків. А там де дефіцит, там завжди чорний ринок та зростання цін. «Отже, матимемо результат, прямо протилежний тому, що задекларований», — стверджує вона.