Україна категорично відкидає альтернативи вступу до НАТО: заява МЗС
Міністерство закордонних справ України зробило заяву перед міністерською зустріччю НАТО, наголосивши на провалі Будапештського меморандуму у гарантуванні безпеки.
Міністерство закордонних справ України зробило заяву перед початком міністерської зустрічі НАТО в Брюсселі, приурочену до 30-ї річниці підписання Будапештського меморандуму. У цьому документі підкреслюється, що Україна не прийме жодних компромісних варіантів, які могли б замінити її повноправне членство в Альянсі.
Читайте також: Ворожа атака на Рівненщину: пошкоджено об’єкт енергетичної інфраструктури
Будапештський меморандум, підписаний 5 грудня 1994 року, передбачав гарантії безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України в обмін на її відмову від третього за величиною ядерного арсеналу у світі. Проте, як зазначають в українському зовнішньополітичному відомстві, цей документ виявився нездатним запобігти збройній агресії з боку Російської Федерації — держави, яка володіє ядерною зброєю, проти України, яка добровільно позбулася свого ядерного статусу.
У заяві підкреслюється, що нездатність Будапештського меморандуму виконати свої ключові функції призвела до різкого збільшення загроз безпеці не тільки для України, а й для інших держав і регіонів. Серед них виокремлюються Європа, євроатлантичний простір, Центральна та Південно-Східна Азія, Близький Схід, а також глобальна система міжнародної безпеки.
«Ненадання Україні в 1990-х роках реальних, дієвих гарантій безпеки стало стратегічною помилкою, якою скористалася Москва. Ця помилка має бути виправлена. Україна має отримати чіткі, юридично зобов’язувальні гарантії безпеки, які відповідають її вагомому внеску у глобальне ядерне роззброєння та підтримання міжнародного миру та безпеки», – йдеться у документі.
Міністерство закордонних справ України звернулося до США та Великої Британії, які підписали Будапештський меморандум, а також до Франції та Китаю, що приєдналися до нього, і до всіх країн-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. У своїй заяві відомство підкреслило, що Україна категорично відкидає будь-які альтернативи, сурогати або замінники, які могли б підмінити її повноправне членство в НАТО.
Таким чином, українська дипломатія ясно позначила свою принципову позицію: безпека і суверенітет країни можуть бути гарантовані тільки через інтеграцію в Альянс.
Нагадаємо, Володимир Зеленський пояснив, чому участь КНДР у війні небезпечна для Японії. Північнокорейські військові небезпечні не лише для України, але й для Тихоокеанського регіону, вказав український лідер.