Депортація українців зі США. Нова ідея Трампа
Адміністрація колишнього президента США Джо Байдена надала українцям та гаїтянам тимчасовий захист (TPS), який дозволяє залишатися у США, якщо повернення додому є небезпечним.
Адміністрація Дональда Трампа планує використати до 250 млн доларів, виділених на іноземну допомогу, для фінансування добровільного повернення біженців з різних країн, зокрема з України, додому, пише The Washington Post із посиланням на відповідні документи.
Повернення додому
Як стверджує газета, адміністрація Трампа розробила плани щодо використання до $250 млн, які мали бути спрямовані на закордонну допомогу, для фінансування повернення мігрантів, зокрема, з України та Гаїті, які втекли до США через ситуацію вдома.
Адміністрація колишнього президента США Джо Байдена надала українцям і гаїтянам тимчасовий захист (TPS), що дозволяє залишатися в США, якщо повернення додому є небезпечним. У документах, з якими ознайомилася газета, зазначено, що понад 200 тисяч українців і 500 тисяч гаїтян можуть підпадати під програму добровільного повернення.
Ця пропозиція, про яку раніше не повідомлялося, була розроблена до оголошення 5 травня Міністерством внутрішньої безпеки (DHS), згідно з яким мігранти, які добровільно погодяться повернутися до своїх країн, зможуть отримати від уряду США $1000.
Відзначається, що хоча попередні адміністрації США також підтримували добровільне повернення мігрантів, план адміністрації Трампа є незвичайним, оскільки охоплює людей, які втекли з одних із найнебезпечніших місць у світі, і спрямований на обхід Міжнародної організації з міграції (МОМ) – установи ООН, яка зазвичай займається поверненням мігрантів додому.
Кого депортують першими
Це також співпадає з спробами адміністрації скоротити закордонну допомогу, включно з планами ліквідації Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) і припинення 80% його програм, зокрема тих, що діяли в Україні, Гаїті та інших країнах.
Окрім українців і гаїтян, у документах згадуються афганці, палестинці, лівійці, суданці, сирійці та єменці – вони також можуть бути цільовою аудиторією програми добровільного повернення. У документах зазначено, що МОМ не підтримує повернення людей ні в одну з цих країн.
Документи мали позначку «попереднє обговорення», а прес-секретар DHS назвала їх «застарілими», оскільки вони датовані кінцем квітня – початком травня. Однак DHS і Державний департамент минулого тижня підписали угоду, яка передбачає таку ж процедуру і ту ж суму – $250 млн –, хоча в ній не згадуються конкретні національності.
За словами поінформованого співрозмовника, першими в рамках цієї програми можуть стати афганці.
Критики плану, зокрема колишні чиновники, назвали його нелюдяним і таким, що суперечить традиційним американським цінностям. Вони також висловлюють сумніви, чи не є таке використання коштів неправомірним, адже вони були призначені на допомогу біженцям.
Помилкові повідомлення
Частина українців, які перебувають у США за гуманітарною програмою, на початку квітня отримали хибні повідомлення на електронну пошту про анулювання їхнього статусу.
«Якщо ви негайно не покинете Сполучені Штати, ви станете об’єктом потенційних правоохоронних дій, які призведуть до вашого видворення зі Сполучених Штатів. DHS припиняє ваш гуманітарний статус. Не намагайтеся залишитися у Сполучених Штатах», – йшлося у повідомленні.
Однак пізніше представник Міністерства внутрішньої безпеки США заявив, що електронний лист було надіслано помилково і що українська програма, створена після російського вторгнення в країну у 2022 році, не була припинена. Невідомо, скільки українців отримали цей електронний лист.
Без програм для мігрантів
У січні чиновники Міністерства внутрішньої безпеки США наказали призупинити низку програм, які дозволяли мігрантам тимчасово поселитися у Сполучених Штатах, включно з ключовою ініціативою, що надавала можливість в’їзду до країни для українців.
Окрім України, ці програми пропонували шлях мігрантам із Куби, Гаїті та Венесуели. Рішення також вказує на те, що адміністрація Трампа планує провести масштабні репресії проти широкого кола програм, які дозволяли людям тимчасово в’їжджати до країни.
«Це призупинення рішень про умовно-дострокове звільнення схоже на призупинення доступу до притулку на кордоні та призупинення програми для біженців. Це свідчення ворожості адміністрації до будь-якої гуманітарної імміграції», – сказала Яель Шахер, директор Міжнародної організації з питань біженців у Північній і Південній Америці та Європі.
Як інформується, постраждалі програми також включають ініціативу часів Байдена – Uniting for Ukraine, яка дозволяла українським іммігрантам тимчасово в’їжджати до США, якщо вони мали фінансових спонсорів.
За даними уряду, станом на вересень 2023 року понад 150 тисяч українців в’їхали до США за цією програмою.
Директива також зупиняє рішення щодо заявок на програму, яка дозволяла сім’ям возз’єднуватися у Сполучених Штатах, і іншу ініціативу для неповнолітніх із Центральної Америки, які мають членів сім’ї у Сполучених Штатах.