Європа в шоці. Реакція на дзвінок Трампа Путіну
Європейські лідери, з якими Дональд Трамп поспілкувався після дзвінка з Володимиром Путіним 19 травня, не побачили у президента США готовності чинити тиск на Росію.
Володимир Зеленський, а також лідери Італії, Німеччини, Франції, Фінляндії та президент Європейської комісії ввечері 19 травня обговорили з Дональдом Трампом його розмову з Володимиром Путіним.
Трамп здивував
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн подякувала Трампу за «невтомні зусилля з досягнення перемир’я в Україні».
«Важливо, щоб США залишалися залученими в цей процес. Ми будемо продовжувати підтримувати Володимира Зеленського у досягненні міцного миру в Україні», – додала вона.
Фінський президент Александр Стубб зазначив, що лідери обговорили «мирні переговори» між Україною та Росією, припинення вогню та кроки на шляху до «справедливого і тривалого миру».
В офісі канцлера Німеччини Фрідріха Мерца, у свою чергу, вказали, що президент США та європейські партнери під час розмови «домовилися про наступні кроки».
«Вони погодилися тісно координувати переговорний процес і прагнути до проведення чергової технічної зустрічі… Європейські учасники оголосили про посилення тиску на російську сторону за допомогою санкцій», – йдеться в повідомленні.
Такими були офіційні повідомлення. Насправді ж європейські лідери, з якими Дональд Трамп поговорив після дзвінка з Володимиром Путіним, не побачили в президенті США готовності чинити тиск на господаря Кремля, повідомив джерело FT, знайоме з розмовою.
Джерело FT каже, що лідери, які брали участь у телефонній розмові, були «неприємно здивовані» описом з боку Трампа результатів його дзвінка з Путіним.
Було очевидно, що Трамп «не готовий чинити більший тиск» на Путіна, щоб той серйозно підійшов до переговорів, додало те саме джерело.
Як пише FT, у європейських столицях також побоюються, що Трамп може укласти з Путіним угоду, яка задовольнить максималістські вимоги останнього і суперечитиме інтересам України.
Новий формат переговорів
Володимир Зеленський заявив, що Київ та його партнери розглядають можливість організації зустрічі на високому рівні між Україною, Росією, США, країнами ЄС та Британією в рамках зусиль з припинення війни.
“Ми розглядаємо можливість зустрічі всіх команд на високому рівні”, — цитує його агентство Reuters.
Український президент сподівається, що зустріч відбудеться якнайшвидше і що її можуть прийняти Туреччина, Ватикан або Швейцарія.
Голова держави уточнив, що вибір формату і місця зустрічі залежить від того, «хто зможе організувати це з відповідним результатом після закінчення зустрічі».
Невідомийй меморандум
Зеленський заявив, що не має деталей меморандуму, про який Путін говорив за підсумками телефонної розмови з Трампом. Зеленський підкреслив, що Україна не визнаватиме російськими жодні українські території і не виводитиме звідти свої війська, як того вимагала Росія.
«Зараз є тимчасово окуповані території через агресію «такої великої країни». Це зрозуміло, але жодних ультиматумів і ніхто не здаватиме свою землю і свої території, своїх людей, свої домівки не буде», – зазначив він.
Голова держави вказав, що він піднімав цю тему під час останньої розмови з Трампом і європейськими лідерами.