Румунія обирає Захід. Підсумки виборів у країні
Президентські вибори в Румунії могли завершитися надзвичайно неприємно для України, але переміг проєвропейський політик – незалежний мер Бухареста Нікушор Дан.
Новим президентом Румунії став проєвропейський політик, незалежний мер Бухареста Нікушор Дан. Хоча вибори могли завершитися надзвичайно неприємно для України – усі шанси стати новим президентом сусідньої країни мав відверто проросійський політик, який оголошував територіальні претензії до України і є у нас персоною нон грата. А ще лідер партії AUR Джордж Сіміон обіцяв зупинити передачу Києву військової допомоги і блокувати санкції проти Росії.
Однак, цього сценарію вдалося уникнути.
Впевнена перемога
Перемога Дана виявилася досить впевненою, що змусило Сіміона, який заявляв про непризнання будь-якого результату, крім своєї перемоги, відмовитися від проведення протестних акцій. Підрахунок 100% бюлетенів показав, що Дан переміг на президентських виборах у Румунії з результатом 53,60% голосів, Сіміона підтримали 46,40% виборців.
На закордонних дільницях в Україні також переміг Дан. Румунія організувала в Україні три виборчі округи: у Києві, Чернівцях і Солотвині Закарпатської області. За результатами голосування, прозахідний Дан отримав 75,29% (323 голоси), а Сіміон, якому заборонено в’їзд в Україну через загрозу нацбезпеці, – 24,71% (106 голосів).
Серед румунської діаспори на території Європи проти Сіміона найбільше проголосували в Угорщині і Молдові, а також Естонії.
У той час як угорський прем’єр Віктор Орбан підтримував ультраправого Сіміона, Угорщина стала єдиною європейською країною, де румунська діаспора віддала за прозахідного Дана понад 90% голосів (92,8%).
При цьому в районах компактного проживання румунських угорців у самій Румунії, яких близько 1 млн, також суттєво переважають голоси за Нікушора Дана. Так, у жудці (районі) Харгіта, де етнічні угорці становлять 90% населення, Дан отримав більше голосів, ніж будь-де в країні.
У Молдові за Нікушора Дана/проти Сіміона віддали 88% голосів. Майже такий самий показник – в Естонії, понад 87%.
В цілому на закордонних дільницях Нікушор Дан переміг у більшості країн світу на всіх континентах – крім Західної Європи, де понад 50% румун проголосували за Сіміона. Зокрема, це Великобританія, Ірландія, Франція, Італія, Іспанія, Німеччина, Австрія, Бельгія, Норвегія і Ісландія.
Значення для України
Президент України Володимир Зеленський привітав Дана з перемогою на виборах президента Румунії.
«Вітаю Нікушора Дана з історичною перемогою на президентських виборах у Румунії. Для України – як сусіда і друга – важливо мати надійного партнера в особі Румунії. І ми впевнені, що саме так і буде. Працюючи разом, ми можемо зміцнити і наші країни, і нашу Європу», – зазначив він.
За словами Зеленського, Україна «завжди з великою повагою ставитиметься до Румунії та її народу».
«Розраховую на подальший розвиток стратегічного партнерства між нашими дружніми державами для їх стабільності, безпеки та добробуту», – додав він.
Зеленський запросив Дана відвідати Україну.
«Дуже важливо, щоб Румунія розвивалася і щоб ми всі разом співпрацювали в нашому регіоні і в Європі», – заявив український президент.
Він також підкреслив, що Румунія – це країна, «від якої багато залежить у питаннях безпеки».
«Ми дуже вдячні за внесок у захист життів наших людей. Важливо, що підтримка України триватиме. Румунія розуміє, наскільки важлива боротьба за свободу і справедливість», – підсумував український лідер.
Вчений – математик
Нікушор Дан народився 20 грудня 1969 року в містечку Фегераш. Його батько був робітником, а мати – бухгалтером. У шкільні роки Нікушор проявив унікальні математичні здібності і став місцевою знаменитістю.
У 1987 році він переміг на міжнародній математичній олімпіаді в Гавані (Куба), набравши максимальну кількість балів.
Свій успіх Нікушор Дан повторив наступного року – у Канберрі (Австралія), після чого вступ до математичного факультету Бухарестського університету був абсолютно логічним кроком.
У 1992 році Нікушор отримав французьку державну стипендію на навчання в елітній паризькій École Normale Supérieure, яка славиться 12-ма нобелівськими лауреатами. Після її закінчення Дан вступив до магістратури в Паризькому університеті, а згодом у Сорбонні захистив докторську дисертацію з алгебраїчної геометрії.
У 1998 році Нікушор Дан приймає доленосне рішення – повернутися на батьківщину. У Румунії він вирішив використати набуті у Франції знання для реформування і модернізації місцевої вищої школи. Дан став одним із засновників і першим адміністративним директором Бухарестської вищої школи. Також він був професором математики Румунської академії наук.
У 2020 році Дан став мером столиці Румунії. Він наводив лад із міськими фінансами, почав боротьбу з корупцією і позбавив впливу численних «рішал» і «кумів», не боявся ліквідувати муніципальні компанії, якщо бачив, що їх неможливо реформувати і змусити працювати чесно.
Новий мер почав відновлювати міські комунікації і оновив парк громадського транспорту. Позитивні зміни в Бухаресті відчули рейтингові агентства, які покращили власні оцінки перспектив розвитку румунської столиці.
Завдяки успіхам на посаді Дан без проблем переобрався у 2024 році, отримавши 48,3% (352 734 голоси). Мер Бухареста намагався збільшити роль столиці у питаннях великих інфраструктурних проектів і провів місцевий референдум, прагнучи збільшити міський бюджет, але зіткнувся з протидією уряду.
У розпал цього протистояння ситуація кардинально змінилася, і Дан досить несподівано перетворився з мера столиці Румунії на головну надію прозахідних сил усієї країни.