Диверсії РФ в Європі. Використовували українців
Українці нібито погодилися здійснити «підпал з обтяжуючими обставинами» та влаштувати вибух вибухових пристроїв за замовленням російських спецслужб.
У Німеччині та Швейцарії затримали кількох осіб, які нібито за дорученням російських спецслужб мали відправити посилки з вибуховими пристроями, підозрювані є українцями, з посиланням на свої джерела повідомляє Spiegel.
Спецоперація європейців
Минулого вікенду та у вівторок за розпорядженням федеральної прокуратури затримали трьох осіб, яких підозрюють у підготовці відправки «вибухових» посилок за замовленням із Москви.
Двоє осіб були затримані у вихідні, третього – у вівторок. Арешти відбулися у Констанці, Кельні та на території Швейцарії.
Підозрюваними є українці Владислав Т., Данило Б. та Євген Б., їм висувають обвинувачення у «агентурній діяльності з метою диверсії». Вони нібито погодилися здійснити «підпал з обтяжуючими обставинами» та влаштувати вибух вибухових пристроїв за замовленням російських спецслужб.
Слідчі вважають, що підозрювані вже почали підготовку до виконання замовлення, відправивши тестові посилки з GPS-трекерами за адресами в Україні. Євген нібито купив трекери у Швейцарії та надіслав Данилу в Констанц, а той повіз їх до Кельна, звідки Владислав організував поштову відправку в Україну – щоб зрозуміти, яким шляхом рухаються посилки.
Вибухові посилки
Влітку минулого року на кур’єрських складах у Великій Британії, Німеччині та Польщі вибухнули три посилки. Ще одну посилку з вибухівкою, яка не спрацювала, також виявили на складі у Варшаві.
За словами людини, знайомої з цією справою, з якою поспілкувалися Reuters, подушки, упаковані в посилки з косметикою та секс-іграшками, містили приховані саморобні запалювальні пристрої, виготовлені з коктейлю хімічних речовин, включно з високореактивним магнієм.
Співрозмовник зазначив, що хімікати підпалювалися заздалегідь встановленими детонаторами, пристосованими до дешевих китайських електронних гаджетів, які використовуються для відстеження таких речей, як загублені ключі, а ефект посилювали тюбики з косметикою, які виглядали як косметичні засоби, але насправді містили гель, виготовлений із легкозаймистих сполук, включно з нітрометаном.
«Виробництво за цією справою стосується злочинної діяльності, натхненної російським ГРУ», – розповів співрозмовник видання.
Агентурна піраміда
У правоохоронних органах припускають, що операція з посилками працювала за принципом «агентурної піраміди». Росіянин (якого ще не спіймали), нібито завербував онлайн українця з польського Катовіце. Його вже затримали в рамках розслідування, а перед тим він отримав вирок у Польщі за кіберзлочинність та відмивання грошей (на літо 2024 року вирок ще не був остаточним, тому чоловік був на свободі).
Слідчі вважають, що завербований українець за вказівкою куратора мав їхати до Литви, там забрати посилки у вказаному місці та активувати таймери. Наприкінці українець у Литві передав пакети певному Олександру. Той 19 липня 2024 року відправив дві посилки під вигаданим ім’ям вигаданим отримувачам у Лондоні та Бірмінгемі через DHL, і ще дві – сервісом DPD до Польщі.
Олександра з Литви вже затримали. Також затримали й українського громадянина В’ячеслава, який відправляв «пробні» посилки до Канади та США. Їх звинувачують у диверсійній діяльності за замовленням Росії, хоча й вважають дрібними «одноразовими» агентами.
Слідчі також вийшли на осіб, які, ймовірно, відповідали за планування операції.
Росіянина Олександра Б. затримали наприкінці 2024 року в Боснії і Герцеговині. У Польщі його звинувачують у «координації актів саботажу», а в Боснії і Герцеговині вважають, що він міг готувати молдовських громадян для організації протестів у Молдові.
Також у фокусі уваги – полковник ГРУ Денис Смолянінов, який у грудні 2024 року опинився під санкціями ЄС. Смолянінов нібито ще у 2014 році досліджував питання про те, як би ГРУ могла створити проблеми для повітряного руху шляхом створення перешкод у комунікації пілотів із диспетчерами.