УКРАЇНА

Ігор Копитін зі «Слуги народу» лобіює інтереси проросійського Романа Мілешка в оборонній галузі – розслідування

Народний депутат з партії «Слуга народу» Ігор Копитін лобіює інтереси авіабізнесмена Романа Мілешка, якого викрили на співпраці з РФ під час війни, купівлі російських запчастин для гелікоптерів та зриві модернізації Мі-8 для Сил оборони України. Ця «дружба» вже призвела до мільйонних зловживань та можливої монополізації авіаремонтної галузі в Україні.

Про це йдеться в новому розслідуванні журналістів видання «СтопКор»,  передає Апостроф.

Попри те, що компанія «НЗ Оперейшнс» з орбіти Романа Мілешка має статутний капітал лише 120 тисяч гривень, за два роки вона отримала неймовірні державні контракти на понад 2 мільярди гривень.

Як стверджують розслідувачі, таке везіння може бути наслідком лобіювання інтересів компанії народним депутатом Копітіним, з яким Мілешка пов’язують давні особисті та бізнес-зв’язки, а за їхньою «дружбою» можна побачити добре вибудувану систему корупційних зв’язків:

  • у 2016 році Мілешко працював у компанії «РОТОР УКРАЇНА», співзасновником якої був Копитін;
  • у 2021 році помічник Копитіна очолював авіакомпанію «Константа», що належить Мілешку;
  • березень 2022 року: нардеп Копитін особисто втручається, вимагаючи від Державіаслужби термінової реєстрації гелікоптерів компанії Мілешка.

    Журналісти «СтопКору» з’ясували, що Мілешко свого часу навчався з братом Копитіна, працював у компанії Копитіна та призначив керівником своєї компанії помічника нардепа. Цікаво, що сам Роман Мілешко позиціонує себе як «авіатор у третьому поколінні».

Попри гучні заяви про патріотизм, розслідування «СтопКору» виявило прямі докази можливої співпраці з російськими структурами:

  • фірми Мілешка орендують і купують повітряні судна у громадян РФ через офшорні компанії в ОАЕ;
  • у 2024 році придбано гелікоптер Мі-17 через підсанкційну компанію AMIS;
  • використання деталей, вироблених у Росії у 2022-2023 роках;
  • директором однієї з компаній є Алеко Ткемадзе — особа, наближена до проросійського олігарха Бідзіни Іванішвілі.

Як наголошує юрист Сергій Руденко, подібні дії в воєнний час мають ознаки державної зради (стаття 111 ККУ) з покаранням до довічного ув’язнення.

«Але і це — ще не все. Ще одна афілійована з Мілешком компанія «МС Авіа-Грейд» у грудні 2022 року підписала контракт на переоснащення 10 гелікоптерів Мі-8 на суму понад 470 млн грн. І це — попри те, що фірма демонструє вражаючу неефективність виконання критично важливих контрактів: до кінця 2023 року було передано лише 4 гелікоптери, а на машинах встановлено сумнівні фільтри PALL 120 PUREair, не адаптовані до українських умов», — йдеться у розслідуванні.

Експерти, з якими спілкувалися розслідувачі, попередили про потенційну небезпеку для пілотів: такі фільтри можуть обмерзати взимку, створюючи критичні ризики для безпеки польотів.

«Поки компанія Мілешка з 82 працівниками та офісом у 200 кв. м отримує мільярдні контракти, потужні вітчизняні авіагіганти «Авіакон» та «Мотор Січ» простоюють. Хоча державний завод «Авіакон», за твердженням фахівців, виконує аналогічні роботи в рази швидше та ефективніше», — йдеться в розслідуванні.

Наразі фігуранти розслідування ситуацію ніяк не коментують. Роман Мілешко, за інформацією прикордонної служби, з листопада 2024 року перебуває за кордоном — імовірно, в США. Ігор Копитін отримав повідомлення від медійників, але не відповів.

«СтопКор» передав матеріали розслідування до НАБУ, ДБР та СБУ.

«Чекаємо на принципову реакцію правоохоронців та розслідування корупційної схеми«, — заявляють у СтопКорі.