ЗАПОРІЖЖЯ

У Запоріжжі створили унікальний меморіал на честь полеглих воїнів: автор «Дерева пам’яті» розповів про його ідею

18 жовтня 2024 року в межах фестивалю сучасного мистецтва «ГогольFest» у Запоріжжі з’явився особливий об’єкт – меморіальна інсталяція «Дерево пам’яті», створена для вшанування захисників і захисниць України, які загинули на фронті.

Про це йдеться у новому випуску проєкту «Міста» на телеканалі «Дім».

Меморіальна інсталяція «Дерево пам’яті» знаходиться у парку Металургів – на лівому березі міста біля греблі дорогою до палацу юнацької творчості.

Автор композиції – художник–постановник Дмитро Костюминський. Він розказав, що концепція інсталяції символічна. Трубки на металевих «гілках» з викарбованими іменами полеглих захисників із Запорізької області створюють передзвін, як символ відлуння голосів полеглих воїнів: «Один дзвіночок залишається у сім’ї, а другий дзвіночок – на дереві».

Створення інсталяції відбувалося не за державний кошт, а завдяки ініціативному бізнесу з металургійної галузі.

На думку Костюминського, питання збереження пам’яті не потрібно відкладати до кращих часів. «Пам’ять і культура – це найефективніша і найвпливовіша зброя. Без них нас просто не існує», – наголошує автор.

За словами Дмитра Костюминського, цей меморіал викликає різні емоції у дітей і дорослих: «Малим дітям цікаво, вони бачать у ньому щось своє, навіть не до кінця розуміючи сенс. А дорослі знаходять глибші смисли – у звуках, у візуальній реалізації».

Костюминський має кримське коріння. До війни він працював у культурній сфері й не мав жодного стосунку до армії.

Але 25 лютого 2022 року вирішив долучитися до оборони. «П’ять разів намагався: спочатку йшов у «Азов», потім тричі – до ТРО. Не брали. Востаннє звернувся до ТЦК – і вже через півтора місяця потрапив у зону бойових дій. Там я провів майже два роки», – ділиться він.

Найважчим на війні стало відчуження від власної сутності. «Я перестав відчувати себе творцем. І коли з’явилась можливість долучитись до «Культурного десанту» – вона мене врятувала. Саме завдяки цьому вдалося реалізувати проєкт «Дерево пам’яті».

Дмитро Костюминський зазначив, що нині місто Запоріжжя має багато шрамів, однак містяни дуже згуртовані.

«Нам потрібно стояти як це дерево, відчувати цей стержень в собі. Цей стержень – це, напевно, зміна як запоріжан, так і взагалі кожного українця в цілому», – резюмує Дмитро Костюминський.

Телеканал «Дім» і Анатолій Анатоліч зробили великий репортаж про силу спротиву незламного Запоріжжя, – ВІДЕО


Читайте також:

У підземних школах Запоріжжя навчається вже сім тисяч дітей: батьки спочатку відмовлялися, а тепер охочих – черга

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram–кaнaлa: https://t.me/onenews_zp 

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!