Перший Папа зі США. Обрання нового понтифіка
Новим главою Римо-католицької церкви обрано 69-річного американського кардинала Роберта Франсіса Прево.
У четвер увечері пішов білий дим із труби Сикстинської капели у Ватикані. Це сповіщає про обрання нового Папи римського. Новим главою Римо-католицької церкви обраний 69-річний американський кардинал Роберт Франсіс Прево. Він буде правити як Папа Лев XIV. На балкон базиліки Святого Петра у Ватикані вийшов кардинал Домінік Мамберті і оголосив латиною: «Habemus Papam!», що означає «у нас є Папа». Далі він представив нового понтифіка і назвав його нове ім’я як глави церкви. Через кілька хвилин на балконі з’явився і сам новий понтифік. У своїй промові Лев XIV подякував попередньому папі Франциску і заявив про необхідність будувати мости між людьми. “Людям потрібен Христос як міст, яким вони можуть прийти до Бога і його любові. Допоможи нам і давайте допомагати один одному будувати мости”, — заявив понтифік.
Не фаворит
Ставши понтифіком, кардинал Роберт Франсіс Прево родом із Чикаго, але більшу частину своєї кар’єри він працював місіонером у Перу. Тому він також є громадянином цієї країни.
Він став кардиналом лише у 2023 році і не був одним із найочевидніших претендентів на посаду глави Католицької церкви. Нинішній Папа не дуже багато спілкувався з журналістами і рідко виступав на публіці.
У 2023 році Папа Франциск викликав кардинала Прево до Риму і зробив його керівником офісу, який відповідає за призначення католицьких священників і єпископів по всьому світу.
Під час пресконференції у Ватикані він заявив: “Наша робота полягає у розширенні нашого кола, ми хочемо, щоб усі знали про наше бажання прийняти всіх у церкві”.
Перед конклавом ходили розмови про те, що Католицькій церкві потрібна людина, яка продовжить спадщину Папи Франциска. Попередній понтифік намагався звертатися до тих, хто знаходиться на периферії церкви, але також прагнув вести за собою широкий спектр людей, у тому числі тих, хто з ним не погоджувався.
Перед конклавом кардинал Прево розглядався саме як кандидат, здатний виконати таке завдання: побудувати мости між різними світами. Судячи з того, що кардиналам знадобилося лише чотири раунди голосування, вони погодилися з цією думкою.
Як обирали
Кардинали зібралися для участі у конклаві, який був скликаний після смерті Папи римського Франциска 21 квітня.
Протягом історії конклави тривали від кількох днів до кількох місяців — залежно від ступеня розбіжностей щодо кандидатів на Святий Престол.
Останніми роками процес займає менше часу — два попередні конкла в 2005 і 2013 роках тривали два дні.
Нинішній конклав — найбільший в історії. Колегія кардиналів налічує 252 особи, однак голосувати можуть лише кардинали молодші за 80 років.
Всього таких кардиналів 135, але двоє не змогли взяти участь у голосуванні через хворобу.