Обмін ударами. Ескалація між Індією та Пакистаном
Розпочалася найбільша та найнебезпечніша ескалація у протистоянні між Пакистаном та Індією за понад 50 років.
Індія та Пакистан на межі повномасштабної війни. 7 травня Індія нанесла удар по цілях у пакистанській частині Кашміру. Це стало відповіддю на напад на туристів в індійській частині Кашміру два тижні тому. Індійські літаки раніше бомбардували територію Пакистану під час спалахів протистояння, але операція 7 травня є найглибшим ударом Індії по сусідній країні з часів індо-пакистанської війни 1971 року, найбільшої з низки війн між двома країнами.
Операція Індії
Оголошена Індією операція Сіндур стала також першим з 2019 року випадком, коли Індія нанесла удари по території Пакистану. Тоді індійські літаки вдарили по кількох пакистанських локаціях після того, як Індія поклала на Пакистан відповідальність за атаку смертника в автомобілі, в результаті підриву якого загинули щонайменше 40 представників індійських воєнізованих формувань у регіоні.
Поточна ескалація ставить «осілих з довгою історією конфліктів у небезпечне становище, оскільки Пакистан обіцяє відповісти на удари Індії, що в кінцевому підсумку ризикує перерости конфлікт у повномасштабну війну.
Серед уражених локацій 7 травня були місто Музаффарабад, столиця пакистанської частини Кашміру, населені пункти Багх і Котлі в цьому ж регіоні, а також міста Бахавалпур і Мурідке в пакистанській провінції Пенджаб.
CNN пише, що з ранку середи, 7 травня, сторони обмінювалися обстрілами та перестрілками на кордоні. Індійський топ-чиновник повідомив CNN, що високопоставлені чиновники Індії ведуть переговори з іншими країнами, щоб проінформувати їх про кроки щодо Пакистану, до яких вдався офіційний Нью-Делі. Серед країн, яких уже брифінгувала Індія, були Сполучені Штати, Велика Британія, Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати та Росія.
Історія протистояння
Кашмір, який став епіцентром нового протистояння, — це одна з найнебезпечніших гарячих точок світу. Регіон частково контролюється Індією та Пакистаном, але обидві країни претендують на нього повністю.
Індія та Пакистан провели три війни за цю гірську територію з моменту здобуття незалежності від Британії у 1947 році, остання з яких відбулася у 1999 році. А розділений регіон зараз є одним із найвійськовіших місць у світі.
Протягом десятиліть озброєні угруповання, які вимагають або незалежності Кашміру, або приєднання території до Пакистану, боролися з індійськими силами безпеки. В результаті спалахів насильства в цьому давньому конфлікті загинули десятки тисяч людей.
“Індія давно звинувачує Пакистан у наданні притулку цим воєнізованим угрупованням — хоча Ісламабад заперечує ці звинувачення — і пообіцяла помститися тим, кого вона вважає відповідальними”, — зазначає CNN.
Протистояння навколо Кашміру додатково загострилося в останні роки після того, як уряд прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді скасував конституційну автономію регіону у 2019 році, перевівши його під прямий контроль Нью-Делі.
З посиланням на аналітиків CNN також відзначає, що квітнева атака на туристів у Пахалгамі (підконтрольний Індії регіон Джамму і Кашмір), яка і спровокувала поточне загострення конфлікту між країнами, обурила жителів Індії. Ймовірно, Моді та його правляча партія опинилися під значним тиском громадськості з вимогами помститися силою.
Як Індія, так і Пакистан є ядерними державами.