ВСЕСВІТ

Тіньовий флот РФ залишився без прапорів Габону і Барбадосу

Після дипломатичного тиску Габон і Барбадос скасували реєстрацію російських танкерів, які перевозять нафту в обхід західних санкцій.

Спроби Кремля приховати «тіньовий» флот від західних санкцій зазнають чергового краху. Габон і Барбадос наказали зняти свої прапори з танкерів компанії Совкомфлот — найбільшого судноплавного оператора Росії, який до повномасштабної війни мав найбільший у світі флот танкерів класу Aframax. Про це повідомив аналітик з судноплавства Мішель Візе Бокманн на платформі X.

Понад 20 років Совкомфлот користувався прапорами Ліберії, однак після того, як його судна почали потрапляти до санкційних списків США у 2023 році, компанія почала шукати нові юрисдикції. Спершу це був Габон, який погодився реєструвати танкери, що перевозили російську нафту в обхід санкцій. Але після дипломатичного тиску країна скасувала реєстрацію суден.

Танкери переоформили під прапор Барбадосу, проте й там не протримались довго: через британські санкції, які поширюються на реєстри, що використовує Барбадос, реєстрацію скасували.

Нині три танкери — Mirabel, Primavera і Carma — отримали порт приписки в Омані. Це збіглося з візитом султана Омана Хайсама бен Таріка Аль Саїда до Росії 22 квітня. За даними аналітиків, танкери під прапором Омана — рідкість: зі 129 зареєстрованих у країні суден лише три є танкерами, і всі вони належать Совкомфлоту.

Крім Омана, танкери компанії реєструють також під прапорами Коморських островів, Сан-Томе і Принсіпі, а також Сьєрра-Леоне.

Совкомфлот перебуває під санкціями США, ЄС і Британії з 2022 року. У січні адміністрація Джо Байдена додатково запровадила обмеження на 69 суден компанії, включно з 54 танкерами для нафти й нафтопродуктів і чотирма газовозами. А у лютому до європейських санкцій потрапили дочірнє підприємство «СКФ Арктика» та ще 74 судна, пов’язані з тіньовим флотом Росії.

Нагадаємо, у 2024 році Росія році перевезла понад 60% морського експорту нафти танкерами «тіньового флоту», зокрема 78% сирої нафти і 37% нафтопродуктів.

Як відомо, у січні США ввели масштабні санкції проти нафти з Росії. До санкційних списків потрапили 184 танкери, серед якої судна компанії Совкомфлот. 

Раніше Німеччина конфіскувала нафтовий танкер Eventin, який ходить під прапором Панами та є складовою «тіньового флоту» Росії. Вартість конфіскованого вантажу корабля становить близько 40 млн євро.

Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp