ВСЕСВІТ

ГУР отримуватиме супутникові дані від Японії

У японської компанії, яка допомагатиме ГУР, є п’ять супутників спостереження SAR на орбіті, ще один планують запустити до кінця 2026 року.

Інститут піонерів космосу при Університеті Кюсю, що спеціалізується на виробництві та експлуатації супутників, передаватиме Головному управлінню розвідки Міністерства оборони України геопросторові знімки. Угоду про співпрацю сторони підписали минулого тижня. Про це повідомляє Intelligence Online у понеділок, 21 квітня.

Перемовини між Києвом та Токіо розпочалися наприкінці лютого і активізувалися після того, як 6 березня США тимчасово відкликали свого помічника з розвідки. Хоча Вашингтон згодом відновив підтримку, переговори з Японією тривали.

На орбіті iQPS уже має п’ять SAR-супутників, ще один планують вивести до кінця 2026 року.

Проте реалізація проєкту з ГУР потребує щонайменше 2-3 місяці — на налаштування приймального обладнання та програмного забезпечення.

Окремо Японія пообіцяла виділити Україні $1 млрд. Ці кошти мають частково компенсувати скорочення фінансової допомоги з боку США.

За даними Intelligence Online, українська розвідка прагне зменшити залежність від американських розвідувальних зображень, особливо на тлі періодичних обмежень з боку Вашингтона. У співпраці з компанією iQPS Україна може суттєво розширити доступ до радіолокаційних супутникових даних.

Раніше надання SAR-знімків Україні пообіцяли також фінська компанія Iceye, Німеччина (через SAR-Lupe і SARah) та Італія (через Cosmo-SkyMed і Cosmo-SkyMed 2).

Втім, Україна досі не має повного доступу до оптичних супутникових даних. Попри співпрацю з європейськими провайдерами, такими як Airbus (Pléiades Neo), наявні ресурси не компенсують обсяг і точність зображень, які раніше надавали США через Maxar і BlackSky.

Навіть після поновлення передачі даних у березні, Вашингтон продовжує обмежувати доступ до супутникової інформації, що стосується території Росії.

Раніше повідомляли, що Японія виділить понад $3 млрд у межах кредиту держав Великої сімки для України обсягом $50 млрд, який погашатиметься з заморожених активів центробанку РФ.

Японія зобов’язалася посилити санкції проти РФ

Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp