Після контратаки. Як Лондон мирив Україну та США
За даними журналістів The Times, Великобританія щонайменше двічі відправляла в Україну своїх військових, щоб навчити українських солдатів користуватися британською зброєю.
В публікації The Times говориться, що Великобританія як мінімум двічі відправляла в Україну своїх військових, щоб навчити українських солдат користуватися британською зброєю. Великобританія також брала участь у підготовці контрнаступу ЗСУ в 2023 році. А після його провалу Лондон міг зіграти ключову роль у збереженні західної підтримки України.
Обмін секретними даними
В лютому 2022 року, незабаром після початку російського вторгнення, в Київ вирушили кілька десятків британських військових, які навчали Збройні сили України застосуванню протитанкових ракет NLAW. В травні 2023 року Великобританія оголосила про постачання Україні дальнобійних крилатих ракет Storm Shadow. Тоді ж британські військові були таємно відправлені в Україну, щоб оснастити українські літаки ракетами та навчити ЗСУ їх використанню.
За кілька тижнів до початку контрнаступу ЗСУ в 2023 році британський генерал, голова стратегічного командування Джеймс Хокенхалл зустрівся з керівником Головного управління розвідки Міноборони України Кирилом Будановим. Вони, за даними The Times, обговорювали, як досягти цілей контрнаступу, а в розпорядженні генерала були деякі вельми секретні дані.
Видання зазначає, що це була вже не перша зустріч Буданова і Хокенхалла. Вперше вони зустрілися ще в 2019 році. За словами одного з джерел газети, британський генерал “усвідомив необхідність розвитку відносин з українцями за кілька років до початку повномасштабної війни”. “Він вважав необхідним зробити все можливе, щоб підготувати їх до того, що повинно було статися”, — говорить співрозмовник The Times.
Проблеми контрнаступу
Україна і її союзники вважали, що контрнаступ 2023 року стане поворотним моментом у війні. В коаліції панував оптимізм, її учасники очікували, що президент РФ Володимир Путін буде змушений укласти мир. У плануванні наступу допомагали британські генерали Ролі Уокер і Чарлі Стикленд. Однак контрнаступ, заплановане на весну, не починалося, оскільки Україна чекала постачання необхідної кількості західної зброї. Завдяки цьому, як йдеться в публікації The Times, російським військам вдалося вибудувати оборону.
Британські та американські військові радили Києву зосередити війська на одному напрямку, де був найвищий шанс прориву. Однак президент України Володимир Зеленський прислухався до тодішнього голови Сухопутних військ Олександру Сирському, який запропонував завдати ударів на Донбасі і вчинити потужний наступ на південному сході. В результаті, як йдеться в публікації The Times, замість того, щоб прорвати оборону на півдні та перерізати сухопутний коридор між Росією та окупованим Кримом, ЗСУ розділили свої сили. Прориву досягти не вдалося.
Проблеми з американцями
Ці дії, а також повільний рух військ розчаровували американців, кажуть співрозмовники The Times. Вони не приховували свого роздратування. Українці, у свою чергу, зазначали, що всі, в тому числі британці та американці, недооцінили захисні споруди російської армії.
За словами джерел видання, в той момент відносини між Україною і США «досягли критичної точки». «Глава Об’єднаного комітету начальників штабів Збройних сил США Марк Міллі та генерал Крістофер Каволі, командувач армією США в Європі та Африці, були дуже розчаровані діями тодішнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Залужний, у свою чергу, був розчарований тиском з боку Америки», — пише The Times.
У зв’язку з цим начальник штабу оборони Великобританії адмірал Тоні Радакін перервав відпустку і вирушив у Київ, щоб виправити ситуацію. План полягав у тому, що Радакін поговорить з Залужним і спробує пояснити позицію України американцям по відеозв’язку з Києва. Одночасно з цим налагодити відносини між американцями та українцями намагався генерал Ролі Уокер.
Результатом цих зусиль стала зустріч на польсько-українському кордоні, в якій брали участь Радакін, Залужний і Каволі. У ході п’ятигодинної бесіди вони обговорили плани дій українських сил на зиму та на наступний рік. “Це був знак того, що американці найближчим часом не відмовляться від підтримки України”, — зазначає The Times.