Україна отримала доступ до космічної програми ЄС
Угода надасть Києву доступ до моніторингу навколишнього середовища, космічної погоди і астероїдів, але не до безпекових компонентів програми.
Україна отримала доступ до космічної програми ЄС Copernicus на рівні із країнами-членами, за винятком деяких безпекових компонентів. Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на роз’яснення Місії України при ЄС.
Зазначається, що цей доступ передбачає угода Україною та Європейським Союзом, яка була підписана у Брюсселі у середу, 9 квітня, в рамках Ради асоціації Україна-ЄС.
«Угода визначає умови та принципи участі України в окремих компонентах Космічної програми Європейського Союзу відповідно до Регламенту (ЄС) 2021/696…. Угода регламентує, що Україна братиме участь у цих програмах на умовах, аналогічних до умов для держав-членів ЄС, з деякими обмеженнями. Зокрема, Україна не матиме доступу до безпекових компонентів програми (наприклад, служби безпеки Copernicus)», — йдеться у роз’ясненні.
Зокрема, «космічна угода» з ЄС передбачає асоціацію України з такими частинами європейської космічної програми:
- Copernicus – європейська програма спостереження за Землею, що надає супутникові дані для моніторингу навколишнього середовища, кліматичних змін, управління надзвичайними ситуаціями тощо;
- Космічна погода (Space Weather Events, SWE) – моніторинг та аналіз явищ у космічному середовищі, які можуть впливати на супутники, енергосистеми та комунікації;
- Навколоземні об’єкти (Near-Earth Objects, NEO) – відстеження астероїдів та інших об’єктів, що можуть становити загрозу для Землі.
Представники України отримають право бути спостерігачами в комітетах, які приймають рішення щодо цих програм, але без права голосу. Така співпраця сприятиме розвитку космічних технологій в Україні, допоможе українським підприємствам інтегруватися в європейський космічний ринок та сприятиме економічному відновленню країни.
Європейський комісар з питань оборони й космосу Андрюс Кубілюс привітав підписання з Україною угоди про доступ країни до програми ЄС Copernicus та назвав цей документ «першим кроком» у приєднанні України до космічних програм Європейського Союзу.
«Радий оголосити, що сьогодні, разом із Всеволодом Ченцовим (представником України при ЄС – ред.), я підписав угоду між ЄС і Україною про участь України у програмі ЄС Copernicus, у космічній програмі погоди та навколоземних об’єктів. Це критично важливий перший крок для поглиблення нашого співробітництва в рамках Космічної програми ЄС», — написав представник Єврокомісії на власній сторінці в мережі Х.
Раніше повідомлялося, що під час засідання Ради асоціації Україна–ЄС Україна приєдналася до космічних і медичних програм ЄС.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp