Мільйони українських біженців під загрозою втрати правового статусу в ЄС після припинення війни, — ЗМІ
Після можливого припинення бойових дій в Україні мільйони українських біженців можуть втратити тимчасовий захист у країнах Євросоюзу.
Мільйони українських біженців можуть втратити свій правовий статус у країнах Європейського Союзу після припинення бойових дій в Україні, оскільки наразі немає чіткого плану щодо продовження тимчасового захисту для осіб, які втекли від війни, після досягнення перемир’я. Про це повідомляє Euractiv.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну країни ЄС надали притулок майже 4,3 мільйонам українців. Їхнє перебування в Євросоюзі регулюється Директивою про тимчасовий захист, що дає можливість українцям перебувати на території ЄС, працювати та користуватися соціальними послугами. Більшість біженців оселилися в Польщі, Німеччині, Чехії та Словаччині. Однак ця система може бути зруйнована після припинення вогню в Україні, що ставить під загрозу правовий статус мільйонів людей.
Після припинення бойових дій країни ЄС можуть зіткнутися з необхідністю ухвалювати складні рішення щодо подальшої політики щодо біженців. Уряди мають вирішити, чи продовжувати захист, чи інтегрувати біженців у суспільство, або ж наполягати на їх поверненні в Україну. Минулого року ЄС ухвалив рішення продовжити дію тимчасового захисту до березня 2026 року, але Єврокомісія вже почала оцінювати можливі наступні кроки, включаючи можливість продовження або припинення цього статусу.
Чеський міністр внутрішніх справ Віт Ракушан повідомив, що Чехія, разом з Німеччиною та Єврокомісією, активно працює над розробкою спільної стратегії в рамках польського головування в ЄС. Він також підкреслив, що конкретні умови ще мають бути обговорені. За даними Euractiv, питання щодо подальшого захисту біженців буде розглянуте на наступному засіданні міністрів внутрішніх справ ЄС у червні.
Речниця Міністерства внутрішніх справ Чехії Хана Мала зазначила, що будь-яке рішення про припинення тимчасового захисту вимагатиме одностайної згоди всіх країн-членів ЄС. Очікується, що ЄС досягне спільної позиції з цього питання до кінця першої половини року. Тим часом деякі країни, як Польща, вже пропонують більш довгострокові варіанти для біженців, зокрема національний статус тимчасового проживання для тих, хто має безперервний тимчасовий захист протягом щонайменше року.
У Чехії українці, які прожили там більше двох років і мають роботу, зможуть отримати спеціальний 5-річний дозвіл на проживання, при цьому їхні діти повинні відвідувати школу. Проте Чехія також заявила, що після закінчення війни нові тимчасові дозволи на проживання не видаватимуться. Інші країни, такі як Австрія, Італія, Естонія та Латвія, розробляють власні плани з різними рівнями захисту для біженців.
Німеччина вже підготувала варіанти дій, але рішення з цього питання буде ухвалене новим урядом, який підкреслив важливість узгодженого європейського підходу.
Нагадаємо, українці назвали сфери, де найчастіше вимагають хабарі. Протягом року 29% респондентів довелося зіткнутися з вимаганням хабаря з боку керівництва шкіл і вчителів.