Китай у грі. Відповідь Трампу на тарифну війну
Китай відповів на тарифну війну Дональда Трампа дзеркальними митами на постачання американських товарів.
Дональд Трамп оголосив торгову війну всьому світу, зокрема він ввів додаткові мита в 34% на китайський імпорт у США. Американський президент відкладав вступ у силу мит на тиждень і пропонував усім країнам переговори, пообіцявши поблажливість тим, хто піде на уступки. Китай одразу засудив вихід Трампа і закликав інші країни захистити свободу світової торгівлі. А через два дні, в п’ятницю, китайський мінфін оголосив, що вводить відповідні додаткові мита в тому ж розмірі — 34%.
Війна Трампа
“Китайці зробили невірний хід, запанікували — і це єдине, чого вони не можуть собі дозволити!”, — прокоментував Трамп дії Пекіна. Китай — головний об’єкт тарифного гніву Трампа, тому що він — провідний експортер товарів у Америку. З Китаєм у США гігантський дефіцит торгівлі, і Трамп ще в перший президентський термін вів торгову війну з головним економічним і військовим суперником.
Особливих успіхів перша війна не принесла, і Трамп затіяв другу, як тільки повернувся в Білий дім у січні 2025 року. Він ввів нові мита, і після додаткових, оголошених 2 квітня, загальний податок на ввіз китайських товарів у США зросте до 54%.
Більше того, на 2 травня Трамп наметив новий удар по китайським товарам.
З цієї дати він скасує виключення для інтернет-магазинів, яке дозволяло відправляти в США посилки дешевше 800 доларів без податків і митних перевірок. Лише в минулому році американці отримали майже 1,5 млрд таких відправлень. Скасування пільги вдарить в першу чергу по китайським рітейлерам, таким як Shein і Temu.
Наслідки для всіх
Глава Федеральної резервної системи (центрального банку США) Джером Пауелл у п’ятницю сказав, що мита, введені Трампом, виявилися значно вищими, ніж очікувалося, і, швидше за все, більш серйозними виявляться й наслідки.
“Те ж, ймовірно, можна буде сказати й про наслідки для економіки, включаючи вищу інфляцію і більш повільний ріст. Розмір і тривалість цих наслідків неясні”, — сказав Пауелл.
Глава американського центробанку опосередковано нагадав про побоювання Федеральної резервної системи, що тарифи Трампа можуть викликати на ринку очікування зростання інфляції, і це очікування може стати самоздійснюючим прогнозом.
“Наша обов’язок — зберігати довгострокові інфляційні очікування заякореними і не дозволити разовому підвищенню рівня цін стати постійною проблемою інфляції”, — сказав Пауелл, маючи на увазі необхідність переконати бізнес і суспільство в тому, що будь-який стрибок інфляції швидко закінчиться.
Перші оцінки наслідків тарифного шоку показують, що темпи зростання Китаю сповільняться від 1% до 2,5%, а експорт у Сполучені Штати впаде на 80%. Хоча Пекін має політичний простір для зниження процентних ставок і значного збільшення бюджетних витрат, компенсувати такий удар по економіці буде надзвичайно складно. Китайські експортери вже зазнали тиску з боку таких великих клієнтів, як Walmart, який вимагає від постачальників компенсувати підвищення тарифів, пропонуючи нижчі відпускні ціни.
Величезній екосистемі дрібних виробників Китаю також доведеться зіткнутися з скасуванням тарифних пільг США, які китайські онлайн-магазини Shein і Temu використовували для залучення американських клієнтів, що шукають недорогі товари. Тарифи також вдарять по висококласним виробникам акумуляторів і інших ключових компонентів для електромобілів американського виробництва. Ущерб пошириться на весь Китай, що призведе до скорочення робочих місць і продовження дефляції, яка викликала падіння цін виробників протягом двадцяти дев’яти місяців поспіль.
В той час як сповільнення економіки Китаю за останні кілька років зменшило попит на імпорт, який, згідно з китайською статистикою, у 2024 році зріс всього на 2,3%, саме імпорт залишався двигуном глобального зростання. У 2023 році МВФ оцінив, що«коли темпи зростання Китаю зростають на 1%, ріст в інших країнах збільшується приблизно на 0,3%».
Тому будь-яке сповільнення китайської економіки, викликане тарифами Трампа, тільки посилить біль, яку відчують країни по всьому світу від такої ж політики.