ВСЕСВІТ

Війна з усім світом. Реакція на нові тарифи Трампа

Світ «штормить» від тарифного шоку, який напередодні підтримав президент США Дональд Трамп.

Рішення президента США Дональда Трампа запровадити нові мита на імпорт викликало шок у всьому світі, оскільки компанії та уряди почали рахувати витрати від цих тарифів. В результаті на світових ринках спостерігається хаотична турбулентність, а лідери країн один наперед одного висловлюють погрози Трампу. Як зазначають іноземні ЗМІ, світ зіткнувся з кінцем ери лібералізації торгівлі, яка десятиліттями формувала світовий порядок.

Водночас сам американський лідер задоволений свої рішенням: «Операція завершена! Пацієнт жив і одужує. Прогноз полягає в тому, що пацієнт буде набагато сильнішим, більшим, кращим і стійкішим, ніж будь-коли раніше», – прокоментував Трамп сьогодні нові тарифи.

«Шторм» на світових ринках

Barclays і BofA Global Research попередили, що економіка США зіткнулася з вищим ризиком скочування в рецесію, тоді як дослідницький інститут IW Німеччини підрахував, що тарифи знищать економіку ЄС на 750 мільярдів євро (833,63 мільярда доларів).

Глобальні фондові біржі від ранку продовжують падати, а інвестори шукають безпечних облігації та золото. За даними Fitch Ratings, нові мита в США є найвищими за понад століття.

Як повідомляє Reuters, вже відбулось рекордне за дев’ять років падіння долара у порівнянні з євро. Нові мита Трампа змусили інвесторів шукати притулок у традиційних «безпечних гаванях»: японській єні та швейцарському франку. Єна зміцнилася майже на 1% до 147,99 за долар, а швейцарський франк зміцнився до 0,8787 за долар. Юань Китаю впав до місячного мінімуму відразу після оголошення. По відношенню до гривні валюта навпаки укріпилася.

Також вартість Bitcoin впала до 81 900 доларів. Разом із ним суттєво знецінюються й інші криптовалюти.

Ситуація на фондовому ринку США: компанія Apple втратила 255 млрд доларів своєї вартості, а акції Nike впали на 13%, досягнувши мінімуму з листопада 2017 року.

Тарифна війна з усім світом

Китай вже пообіцяв вжити контрзаходів для захисту власних інтересів і закликав Вашингтон негайно скасувати свої останні мита.

В свою чергу у Європейському Союзі вважають, що рішення Трампа нанесе нищівний удар по світовій торгівлі.

«Розгорнеться невизначенність і спровокує зростання подальшого протекціонізму. Наслідки будуть жахливими для мільйонів людей по всьому світу», – заявила глава ЄС Урсула фон дер Ляєн, додавши, що блок готується відповісти ударом, якщо переговори з Вашингтоном проваляться.

Президент Франції Еммануель Макрон вже закликав бізнес своєї країни зупинити інвестиції в США і допустив вжиття заходів у відповідь.

«Ми готові до всього у відповідь на тарифи США. Не виключено використання антипримусових інструментів ЄС проти США. Усі засоби для вирішення проблеми тарифів США знаходяться на столі», – заявив він.

Світ на порозі третьої рецесії

Світовій економіці загрожує третя за 20 років рецесія – період, коли економіки багатьох країн одночасно уповільнюються чи скорочуються.

Економісти вважають, що якщо мита Трампа залишаться чинними, а особливо якщо інші держави запровадять відповідні заходи у відповідь, це може спричинити масштабну рецесію, пише Axios. З часів Другої світової війни таких подій було дві – фінансова криза 2008-2009 років та пандемія COVID-19 у 2020 році.

Згідно з оцінками Єльської бюджетної лабораторії, 20% мито та відповідні дії інших країн можуть знизити купівельну спроможність середнього американського домогосподарства на 4200 доларів на рік.

Виробничий сектор, який мав би отримати вигоду від тарифної політики, також відчуває негативний вплив. Економіст Comerica Білл Адамс зауважив, що заводи не реагують позитивно на підвищення тарифів, а останні дані свідчать про ослаблення економічної активності.

Якщо ситуація не зміниться, рівень безробіття у США може зрости до 5,5% до кінця 2025 року і перевищити 7% до 2027 року.

Для України – складно, але не критично

Для нас діятиме загальне мито на 10%. Якогось окремого вищого мита, як от у Молдови 31% чи у ЄС 20%, щодо України немає. Найбільше постраждають малі виробники, проте існують можливості для перегляду умов у майбутньому. Про це написала перша віцепрем’єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко.

За її словами, обсяг українського експорту до США у 2024 році склав $874 млн, з яких $363 млн припадало на чавун та $112 млн – на труби. При цьому Україна імпортувала американських товарів на $3,4 млрд.

«Якщо все залишиться як є, то американське універсальне мито вдарить в основному по малих виробниках. Тому ми вже працюємо над тим, щоб для України були кращі умови… Від справедливих мит виграють обидві наші країни «, – підкреслила Свириденко.
 

Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp