УКРАЇНА

Вартість атомної енергетики України може оцінюватися в $100 млрд — експерт

Для успішного її розвитку знадобиться не менше 150 млрд доларів.

Інвестиції в розвиток українського атомно-енергетичного комплексу мають становити щонайменше 150 мільярдів доларів, а його вартість може оцінюватися в $100 млрд.

Про це в інтерв’ю dengi.ua розповів співзасновник Асоціації фахівців атомної промисловості Максим Пишний.

За словами експерта, згідно з чинним законодавством, українські атомні станції можуть перебувати в будь-якій формі власності: державній, приватній або комунальній. Отже, якщо Україна та США домовляться про співпрацю, американці без особливих проблем зможуть «увійти» в українську атомну енергетику.

Це може відбутися трьома способами. Перший — через купівлю/отримання американською стороною частини акцій Енергоатому. Другий спосіб — корпоратизацію окремих атомних станцій. Третій — через механізм державно-приватного партнерства. Його експерт вважає найвигіднішим для України.

«Відповідна законодавча база в Україні є, тому з цього боку не буде жодних перепон… Важливо отримати від американських партнерів інвестиції в нашу атомну енергетику у вигляді модернізації окремих об’єктів енергетичної інфраструктури, або побудови нових», — зазначив в інтерв’ю dengi.ua Пишний.

Оцінюючи перспективи розвитку української атомної енергетики, експерт завив, що наразі вартість українських АЕС, включно із Запорізькою, може становити близько $100 млрд.

З огляду на те, що Україна до кінця 2035 року має вивести з експлуатації кілька старих енергоблоків АЕС і закрити всі теплоелектростанції, загальний обсяг інвестицій, необхідних для заміщення втрачених потужностей, оцінюють приблизно в 150 млрд доларів.

«Таких «вільних» грошей в України немає і навряд чи буде, тому прихід приватних інвестицій в українську атомну енергетику є безальтернативним», — резюмував Пишний.