УКРАЇНА

Перспективи мирних домовленостей в Україні у 2025 році: погляд експерта

Військовий експерт Олексій Мельник пояснив, чому навіть тимчасове перемир’я може бути зірване та як відсутність довіри до Росії ускладнює мирні переговори.

Без усунення причин, які стали основою агресії Росії проти України, будь-які спроби мирного врегулювання матимуть тимчасовий характер і, найімовірніше, не приведуть до стабільного миру. У цьому контексті спроби досягти угод про припинення бойових дій, як правило, руйнуються на етапі їх формування. Таку думку висловив військовий експерт і координатор міжнародних проєктів Центру Разумкова Олексій Мельник в інтерв’ю OBOZ.UA, відповідаючи на запитання щодо можливих результатів для України в четвертому році повномасштабної війни.

Експерт зазначив, що найімовірнішим сценарієм сьогодні є тимчасове перемир’я або припинення вогню. Однак прогнозувати точні терміни його настання неможливо. Він також підкреслив, що навіть для президента США Дональда Трампа стало зрозуміло, що швидкий кінець війні не передбачуваний. Незважаючи на це, ймовірність укладення угоди про припинення вогню підвищилася, що робить її більш реальною, ніж у минулому, але практичне виконання такої угоди залишається під питанням.

«На мій погляд, максимум, на що можна сподіватися зараз, виходячи із заяв і подій — це припинення вогню або ж тимчасове перемир’я. Коли це станеться? Є різні варіанти. І навіть Трампу вже зрозуміло, що нереалістично завершити війну не лише за 24 години, а й у діапазоні тижнів або місяців», — повідомив Мельник.

На думку Мельника, постає ще одне важливе питання: чи будуть такі домовленості досягнуті тільки між США і Росією, чи за участю України та європейських країн. Він упевнений, що хоча шанси на переговори збільшилися, їх реалізація може зіткнутися з безліччю проблем. 

«Отже, значно вища ймовірність досягнення цих домовленостей, аніж їхньої практичної імплементації», — додав він.

Крім того, експерт підкреслив, що навіть якщо перемир’я буде досягнуто, його довгостроковість викликає сумніви. Проблема полягає у відсутності довіри до Росії, яка має вирішальний вплив на ситуацію, а також у відсутності ефективних механізмів контролю за виконанням таких домовленостей. 

«Наступне питання — як довго може тривати це припинення вогню. Тут мої прогнози більш песимістичні. Тому що для цього має бути довіра до тієї сторони, від якої це насамперед залежить, тобто від Росії, або від механізму верифікації, імплементації цих домовленостей, якого на сьогодні не існує. Так само як не існує довіри до того, що Кремль зацікавлений у дотримуванні перемир’я», — додав Мельник.

Мельник зазначив, що припинення вогню — це лише перший крок, який сам по собі не вирішить основні причини конфлікту. Тому будь-які спроби мирного врегулювання залишаться тимчасовими доти, доки не буде усунуто чинники, що спричинили війну.

«Але більш імовірно, що ці домовленості буде зірвано ще на етапі їхнього досягнення», — підсумував він.

Нагадаємо, Росія прагне відновити імперію на зразок СРСР – Буданов. Глава ГУР Кирило Буданов заявив, що керівництво РФ хоче створити нову імперію, подібну до Радянського Союзу, включивши країни колишнього Варшавського договору.