ВСЕСВІТ

Замість навчань опинилися на фронті: перше інтерв’ю з полоненими військовими КНДР

Північнокорейський військовий Рі служив 10 років у елітному підрозділі КНДР, але за кілька місяців до демобілізації опинився на передовій у Росії.

Північнокорейський солдат Рі провів 10 років у лавах Корейської народної армії як призовник. За цей час він став досвідченим снайпером елітного підрозділу і пройшов сувору підготовку, звикаючи до екстремального холоду і жорсткої дисципліни. Однак його служба прийняла несподіваний поворот — за кілька місяців до демобілізації він опинився на передовій у Курській області Росії. Як повідомляє The Times, командування відправило Рі в Росію нібито для навчання, але в підсумку він опинився в зоні бойових дій. 

Там він став свідком загибелі своїх товаришів по службі, сам отримав серйозне поранення і зрештою потрапив у полон. В інтерв’ю журналістам, уперше з моменту полону, він зізнався: «Я єдиний, хто залишився в живих із мого підрозділу. Це був мій перший реальний бій. Коли я побачив тіла товаришів, у моїй голові пронеслося безліч думок. Деякі підірвали себе, щоб уникнути полону…».

Рі та його товариш по службі Бек, якому 21 рік, були бійцями Сил спеціальних операцій Корейської народної армії (KPASOF) — структури, пов’язаної з Головним розвідувальним управлінням КНДР, відповідальним за розвідувальні операції за кордоном. Це спростовує ранні повідомлення, в яких північнокорейських військових зараховували до XI армійського корпусу, відомого як Корпус штурму.

Рі розповів, що в них було мало взаємодії з російськими військовими — спілкування відбувалося через перекладачі на смартфонах, технологію, з якою він зіткнувся вперше. Холоди Курська його не злякали, адже, за його словами, «на півночі Північної Кореї сеча замерзає, щойно торкається землі».

Під час служби в Росії північнокорейські офіцери Міністерства держбезпеки поширювали брехню, стверджуючи, що українські оператори дронів — це південнокорейці. Підготовка у Владивостоці включала не тільки фізичне, а й ідеологічне загартування: «Гірські марші, навчання на витривалість, стрілянина… Усе це підживлювалося чистою силою волі. Кинути навчання вважалося ганьбою, тому ми тренувалися так, немов від цього залежало наше життя».

За його словами, у підрозділі було близько 2500 північнокорейських солдатів. Однак більшість загинули. Сам Рі був поранений унаслідок удару дрона: куля пройшла через його руку, роздрібнивши кістку, а потім потрапила в щелепу, повністю зруйнувавши її. В українському полоні йому надали медичну допомогу, і тепер він хоча б може говорити.

Рі підтвердив, що в північнокорейській армії полон вважається зрадою: «Якби у мене була граната, можливо, я б спробував накласти на себе руки». Його товариш Бек, зі свого боку, спростував заяви про те, що північнокорейських солдатів використовували як приманку для дронів.

Після полону Беку перев’язали руки — не через поранення, а щоб він не міг завдати собі шкоди. Він висловив бажання повернутися до Північної Кореї, а ось Рі зізнався, що на 80% схиляється до втечі в Південну Корею: «Нікого не залишилося. Більшість із нас — усього лише діти».

Нагадаємо, США і РФ таємно зустрічалися у Швейцарії для обговорення війни в Україні – Reuters. За даними Reuters, представники США і Росії останні місяці проводили неофіційні переговори у Швейцарії щодо війни в Україні.