ВСЕСВІТ

У Польщі другий день поспіль падають уламки ракети Falcon 9 Ілона Маска

19 лютого над Польщею згорів фрагмент ракети Falcon 9 від SpaceX. Яскраві спалахи бачили мешканці кількох регіонів, а уламки досі знаходять у різних куточках країни.

Ранком 19 лютого в небі над Польщею спалахнули яскраві вогні – це згорав фрагмент космічної ракети Falcon 9 компанії SpaceX. Мешканці Мазовії, Нижньої Сілезії та Великопольського воєводства могли спостерігати незвичайне явище. Пізніше стало відомо, що об’єкт також був зафіксований над територіями Німеччини та Данії, повідомляє RMF24.

Однак на цьому історія не закінчилася: вже другий день поспіль у різних куточках Польщі знаходять уламки ракети.

Перший фрагмент був знайдений вранці 19 лютого в населеному пункті Коморники під Познанню. Працівники місцевої компанії помітили на землі невідомий металевий об’єкт, схожий на бак. На місце прибули поліція та пожежні, які провели перевірку. Експерти припускають, що це частина ракети Falcon 9.

Того ж дня ще один уламок був виявлений у лісі неподалік від села Вери. А вже наступного дня, 20 лютого, черговий фрагмент впав на приватну територію в Черськ (Поморське воєводство).

За даними Польського космічного агентства (POLSA), запуск ракети Falcon 9 відбувся 1 лютого з бази Ванденберг у Каліфорнії (США). Вхід її ступеня в атмосферу був прогнозований на період з 3 до 6 ранку 19 лютого. Однак міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що не отримував жодних попереджень від підлеглих. Прессекретар Міноборони Януш Сеймей також підтвердив, що звіт від POLSA про можливу загрозу до відомства не надходив.

Ракета Falcon 9, розроблена SpaceX, призначена для транспортування екіпажів та вантажів у космос. Її конструкції передбачають повторне використання ступенів, але цього разу щось пішло не так. За словами астрофізика Гарвардського університету Джонатана Макдауелла, ступінь ракети мала контрольовано увійти в атмосферу та впасти в Тихий океан. Однак через відмову двигуна цей процес виявився некерованим.

“Уламки рухалися над Великобританією зі швидкістю близько 27 000 км/год, потім пройшли над частинами Скандинавії та частково обрушилися на Східну Європу, знизивши швидкість до кількох сотень кілометрів на годину”, – пояснив вчений.

На його думку, повернення космічного сміття в атмосферу відбувається кілька разів на місяць. Зазвичай невеликі фрагменти згорають, але більші можуть досягнути поверхні Землі. Однак некероване падіння настільки великих частин ракети – рідкісне і потенційно небезпечне явище.

“Поки нам щастило, і ніхто не постраждав. Але чим більше об’єктів ми відправляємо в космос, тим вищий ризик нещасних випадків. Це вже четвертий інцидент із ракетами Falcon за останній час, і це викликає серйозне занепокоєння”, – підкреслив Макдауелл.

Дослідник також опублікував у соцмережі X карту траєкторії падіння уламків. Згідно з його даними, частини ракети могли досягнути і території України.

Нагадаємо, у Бразилії 14-річний підліток помер після уколу сумішшю з метелика: поліція розслідує обставини. У Бразилії 14-річний Даві Нунес помер після того, як ввів собі в ногу суміш із залишків метелика та води.