Скільки українців повернеться з-за кордону після завершення війни: думка експе
Доктор економічних наук Андрій Гайдуцький розповів про основні причини, чому українці, після повернення додому, знову виїжджають за кордон.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії багато українців вимушено покинули батьківщину, вирушаючи за кордон в умовах невизначеності. Майже через три роки значна частина біженців все ще сумнівається, чи варто повертатися, а відтік населення не припинився і донині. Про це в інтерв’ю «Телеграфу» розповів доктор економічних наук, експерт у сфері міграційної політики та фінансових програм для діаспори і мігрантів Андрій Гайдуцький.
На його думку, незважаючи на продовження міграції, існують реальні можливості для повернення частини українців на батьківщину. Однак для цього необхідно створити відповідні умови і зробити конкретні кроки.
«Я впевнений, що зв’язок з кожним українцем у нас зберігається. Ми можемо запрошувати їх повернутися, розробляти програми для їхнього повернення. І настане момент, коли кожному з них буде цікаво знову приїхати в Україну. Звичайно, зараз період, коли люди повертаються, але не залишаються», — розповідає Гайдуцький.
Доктор економічних наук зазначив, що в українських біженців є чотири ключові причини повторного виїзду за кордон після повернення в Україну: здобуття освіти, працевлаштування, накопичення заощаджень і розширення кола контактів.
«Щойно людина досягає однієї або всіх цих цілей, у неї значно зростає бажання повернутися на батьківщину. Це явище називається міграційним циклом людини, який зазвичай триває близько 15 років», — додав він.
За його словами, в Україну переважно повернуться люди старшого віку, яким складно адаптуватися за кордоном, а також частина молоді. Однак більшість українських школярів, які виїхали навчатися за кордон, найближчими роками, найімовірніше, не повернуться.
«Загалом, я вважаю, що після завершення воєнного стану в Україну повернеться приблизно два мільйони людей. Це будуть переважно українці старшого віку, яким складно інтегруватися за кордоном, а також частина молоді. Водночас певна частина громадян покине Україну», — зазначив Гайдуцький.
Експерт також послався на нещодавнє дослідження, згідно з яким близько 21% населення України висловили бажання покинути країну. Водночас він підкреслив, що подібні міграційні тенденції характерні не тільки для України, а й для інших європейських і світових держав.
«Бажання виїхати і фактичний від’їзд — це різні речі. Тому я вважаю, що після скасування воєнного стану баланс населення і робочої сили збережеться на поточному рівні: частина людей повернеться, частина — виїде», — додав Гайдуцький.
Нагадаємо, хто може отримати пільги УБД: перелік родичів та необхідні документи. Дізнайтеся, хто входить до складу сім’ї учасника бойових дій (УБД) та які документи потрібні для отримання пільг на комунальні послуги, медичне обслуговування та освіту.