ВСЕСВІТ

Директор Rheinmetall: Запаси зброї в Україні та Європі критично низькі

Глава Rheinmetall Армін Паппергер заявив, що через десятки років недостатнього фінансування оборонної сфери європейські країни фактично опинилися поза переговорами про завершення війни в Україні.

Глава найбільшого оборонного концерну Німеччини Rheinmetall Армін Паппергер заявив, що через тривале недофінансування оборони країни Європи виявилися фактично виключеними з обговорення майбутнього України, повідомляє Financial Times.

За його словами, Європа сама винна у своїй відсутності за столом переговорів, де обговорюється завершення війни в Україні, ініційоване президентом США Дональдом Трампом.

Паппергер наголосив, що Європа припустилася такої ситуації, коли не інвестувала достатньо у свою оборону: «Якщо не вкладаєшся, якщо не сильний, з тобою починають поводитися, як із дітьми. Останні 30 років європейцям було зручно обмежуватися витратами на оборону в розмірі 1% ВВП, вважаючи цього достатньо».

На думку глави Rheinmetall, така політика призвела до того, що європейські країни опинилися «за дитячим столом», тоді як США і Росія ведуть переговори з приводу України. «Коли батьки за столом, діти сидять окремо», — сказав він, додавши, що тоді як США ведуть переговори з Росією, Європа фактично опинилася виключеною з процесу.

Згідно з офіційною статистикою, у період із 2021 до 2024 року витрати країн ЄС на оборону збільшилися на понад 30%, сягнувши 326 мільярдів євро, що становить близько 1,9% від ВВП регіону. Водночас Трамп наполягає на тому, щоб країни НАТО збільшили свої оборонні витрати до 5% ВВП.

Заяви Паппергера прозвучали на тлі побоювань європейських лідерів у зв’язку з рішенням Трампа почати «негайні» переговори з Володимиром Путіним про припинення війни в Україні без участі Києва або європейських столиць. В умовах невизначеності щодо майбутньої архітектури безпеки Європи Паппергер зазначив, що попит на озброєння в регіоні залишиться високим, навіть якщо вогонь буде припинено.

«Європейці та українці не мають майже нічого на своїх складах», — зазначив він, вказуючи на низький рівень запасів боєприпасів і військової техніки. Після оголошення Трампом про плани мирних переговорів акції Rheinmetall спочатку знизилися, але незабаром зросли, що свідчить про припущення інвесторів щодо необхідності значного збільшення військових витрат у Європі через можливе скорочення підтримки США.

Паппергер сумнівається, що ініціатива Трампа призведе до деескалації конфлікту. «Навіть якщо війна припиниться, нам не варто сподіватися на мирне майбутнє — це помилка», — заявив він.

Минулого року Німеччина, найбільша економіка Європи, витратила близько 2% ВВП на оборону. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте зазначив, що цільовий показник оборонних видатків має бути значно вищим за 3%.

Щодо майбутнього Німеччини, Паппергер вважає, що після національних виборів новий уряд може послабити бюджетні обмеження і збільшити витрати на оборону, незважаючи на офіційну позицію лідера перегонів Фрідріха Мерца. «Я впевнений, що це станеться, і це станеться скоро», — зазначив він.

Після вторгнення Росії в Україну акції європейських оборонних компаній значно зросли, а додатковий стрибок було зафіксовано після заяви віце-президента США Дж. Д. Венса, який висловив сумніви з приводу готовності Вашингтона підтримувати безпеку Європи. Rheinmetall, як один з ключових бенефіціарів глобальної напруженості, очікує значне зростання доходів. Паппергер повідомив, що за наступні п’ять років компанія розраховує досягти річного обсягу продажів на рівні 30-40 мільярдів євро, що є суттєвим збільшенням порівняно з 5,7 мільярда євро 2021 року.

Нагадаємо, у Саудівській Аравії почалися переговори США і РФ щодо війни в Україні: що обговорюють лідери країн. 18 лютого в Саудівській Аравії розпочалися переговори між делегаціями США та Росії, де обговорюється можливе врегулювання конфлікту в Україні.