Жертва пропаганди. Новий глава розвідки США
Сенат США затвердив на посаду директора Національної розвідки колишню конгресвумен Талсі Габбард.
Сенат США затвердив на посаду директора Національної розвідки колишню конгресвумен Талсі Габбард. Вона звинувачувала США та НАТО на початку війни в Україні, а також зустрічалася зі скинутим сирійським лідером Башаром Асадом.
Обов’язки на посту
Директор Національної розвідки формально є головою розвідувальної спільноти США, до якої входять 18 різних відомств, у тому числі ЦРУ, ФБР та підпорядковані Міністерству оборони розвідуправління.
Директор координує роботу між ними, але прямо вони їй не підкоряються. Крім того, саме її офіс складає так зване Щоденне президентське резюме — секретна збірка розвідданих, яка лягає на стіл президента щоранку.
Ця позиція була створена після терактів 11 вересня 2001 року, коли недостатня координація та обмін інформацією між спецслужбами називалися серед причин того, що атаки не запобігли.
Важливим завданням цього офісу є обмін розвідданими з союзниками. Координація зусиль американських розвідслужб та контроль за тим, яку інформацію отримують союзники США, роблять цю позицію надзвичайно впливовою.
Суперечливі висловлювання
Талсі Габбард не має досвіду в розвідці, зате є шлейф суперечливих висловлювань. «Занадто часто вона звучала так, ніби повторює пропаганду Кремля щодо України», — зазначає відставний американський дипломат Іен Келлі. Він додав, що призначення Габбарда може негативно вплинути на рівень довіри та обмін розвідданими між США та їх союзниками.
Габбард висловлювала занепокоєння про американські біолаборатії в Україні після того, як цю тему поширювали російські дипломати та ЗМІ, а в перший день повномасштабного вторгнення Росії заявила, що війна могла бути запобігана, якби адміністрація Байдена і НАТО «просто визнали законну стурбованість Росії перспективою».
За ці висловлювання вона була внесена до списку спікерів, які “просувають співзвучні російській пропаганді наративи”, складений Центром протидії дезінформації при Раді безпеки та оборони України.
У січні 2017 року без погодження з американською таємною поїздкою до Сирії. Згідно з розкладом поїздки, опублікованим після її повернення, в Сирії вона двічі була прийнята Башаром Асадом, а також окремо зустрічалася з його дружиною, міністром закордонних справ та послом в ООН.
Габбард також ставила під сумнів висновки американської розвідки про те, що сирійська армія використовувала хімічну зброю, і намагалася подати всю сирійську опозицію як бойовиків, пов’язаних з ІДІЛ або Аль-Каїдою, тоді як ЦРУ надавало обмежену підтримку загонам опозиції.
На слуханнях у Комітеті з розвідки Сенату США у січні цього року Габбард заявила, що ніколи не ідеалізувала Асада і ставила йому жорсткі питання щодо дій його режиму. На звинувачення у повторенні російської пропаганди вона відповіла, що не стежить за російськими державними ЗМІ та прагне говорити правду.
Від демократів до Трампа
До призначення на посаду директора Національної розвідки Габбард була відома насамперед як критик американської зовнішньої політики. На цю репутацію вона заслужила за вісім років у Конгресі США, де представляла 2-й округ штату Гаваї. Критична позиція – результат її паралельної кар’єри у Національній гвардії США, резерві американської армії. В армію вона вступила добровільно в епоху війни з терором, оголошеною після терактів 11 вересня, дослужилася до звання підполковника розвідки та здобула медаль За похвальну службу.
Відрядження до Іраку та Кувейту зробили з Габбарда критика втручання США в конфлікти на Близькому Сході. У 2012 році, коли вона була вперше обрана до Конгресу, ця позиція не була суперечливою в Демократичній партії — президент Барак Обама, який її очолював, хотів обмежити участь Америки в заморських війнах.
Ненсі Пелосі називала конгресвумен висхідною зіркою демократів, і вже в перший рік у Конгресі вона стала віце-головою Національного комітету партії. Але незабаром шляхи Габбард та партійної верхівки розійшлися.
Під час передвиборчої кампанії 2016 року конгресвумен залишила посаду віце-голови Національного комітету, бо він передбачав нейтралітет — а Габбард хотіла бачити Берні Сандерса, а не Хілларі Клінтон кандидатом у президенти.
У 2020 році вона відмовилася від переобрання в Конгрес, щоб зосередитися на президентських праймеріз Демпартії, але швидко вийшла з перегонів. Опинившись без роботи у Вашингтоні, Габбард запустила підкаст та стала постійним гостем консервативних телешоу. Її критика демократів ставала дедалі жорсткішою і жорсткішою; офіційний вихід із партії був у 2022 році. Зрештою, минулого року вона вступила до лав республіканців і підтримала кандидатуру Трампа у президенти.