Психотерапевт і диякон шпигували для ФСБ у Харкові: їх затримала СБУ
Місцевий лікар-психотерапевт та диякон УПЦ (МП) передавали розвіддані про ЗСУ російським кураторам. За держзраду їм загрожує довічне ув’язнення.
Служба безпеки України провела успішну спецоперацію в Харкові, затримавши двох агентів ФСБ РФ. Ними виявилися лікар-психотерапевт та диякон Харківської єпархії УПЦ (МП), які займалися збором розвідданих на користь ворога. Про це повідомляє СБУ.
За даними слідства, затримані шпигуни вели активну розвідувальну діяльність у прифронтовому місті. Вони намагалися виявити місця дислокації особового складу та військової техніки Сил оборони України, а також збирали персональні дані українських військових і маршрути їхнього пересування.
Щоб отримати необхідну інформацію, лікар-психотерапевт використовував своїх пацієнтів – зокрема військових, які проходили психологічну реабілітацію після бойових дій. Він випитував у них потрібні деталі, які потім передавав російським кураторам.
До шпигунської діяльності медик залучив свого знайомого – диякона місцевого собору. Той, у свою чергу, під виглядом довірливих бесід із прихожанами приховано збирав інформацію про українських військових і передавав її лікарю.
Зібрані дані лікар оформлював у вигляді «звіту» та надсилав у РФ через месенджер. Для зв’язку з ФСБ він використовував окремий мобільний телефон і SIM-карту, яку зберігав у поштовій скриньці свого будинку.
Втім, ці заходи конспірації не допомогли. СБУ задокументувала злочини обох агентів та затримала їх за місцем проживання.
За інформацією контррозвідки, лікар тривалий час перебував у статусі «сплячого агента» ФСБ. Російська спецслужба дистанційно «активувала» його навесні 2024 року для проведення підривної діяльності у Харкові.
Під час обшуків у шпигунів вилучили мобільні телефони та комп’ютерну техніку із доказами їхньої співпраці з ФСБ. Слідчі СБУ повідомили їм про підозру за такими статтями Кримінального кодексу України:
-
ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 – державна зрада, вчинена за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану;
-
ч. 1 ст. 436-2 – виправдовування збройної агресії РФ та глорифікація її учасників.
Наразі затримані перебувають під вартою без права внесення застави. В разі доведення їхньої провини їм загрожує довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.
Нагадаємо, Сергій Наєв заявив, що військовим не повідомляли про початок повномасштабного наступу Росії. Він розповів про відсутність офіційних документів, які б передбачали наступ, та необхідність самостійних ініціатив у такий критичний момент.