Острів Байда — найкраще фото Запоріжжя у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024»
Найкращою світлиною Запорізької області 2024 року в українській частині найбільшого міжнародного фотоконкурсу нерухомих пам’яток стала робота із видом на археологічний комплекс «Острів Байда», авторства Дмитра Євдокимова.
Про це повідомили в пресслужбі громадської організації «Вікімедіа Україна».
Археологічний комплекс «Острів Байда» є пам’яткою археології національного значення. У різні часи й у різних джерелах можна знайти назви Мала Хортиця, Верхньохортицький, Вирва, Канцеровський, Гадючий, Гетьманський і навіть Лізи Чайкіної. У 1556 волинський князь Дмитро Вишневецький побудував на Малій Хортиці дерево-земляний городок-фортеця, який був прототипом Запорізької Січі. Про це свідчать залишки укріплень. Під час розкопок були знайдені монети XVI ст., уламки шабель, рушниці, наконечники списів і стріл. У князя було прізвисько Байда, звідси й сучасна назва острова. Датування виявлених шарів поселень тут від мідної доби середньостогівської культури (тобто 4500–3500 роки до н. е. ) до залишків укріплень часів російсько-турецької війни 1735—1739 років для захисту запорізької верфі, зокрема досі присутні рови і вали.
Сам автор світлини написав, що для нього мотивацією взяти участь у конкурсі була можливість «поділитися світлинами рідного Запоріжжя». Фото зроблене вранці 13 листопада 2021 року.
Журі відзначило оригінальність, атмосферність та художність фото. Сергій Криниця, фотограф, член журі, прокоментував фото так: «Композиційно фото дуже збалансоване – відображення дерев у спокійній воді створює природну симетрію, а силует вежі на горизонті додає цікавий візуальний акцент і відчуття масштабу. Туман, що огортає острів, створює відчуття глибини і додає фотографії певної таємничості».
Надія Лиштва, архітекторка, членкиня журі, зауважила, що це також «багатошарове фото пам’ятки археології».
Археологічний комплекс вперше став переможцем регіону. У попередніх роках серед пам’яток, фото яких відзначало журі у Запорізькій області, були культовий комплекс «Кам’яна Могила» у селі Мирне, садиба Попова у місті Василівка, Троїцька церква у Приморську, замок Катарини Вальман, І міст Преображенського та «Дніпрогес» у Запоріжжі.
«Запорізька область зараз перебуває під ледь не щоденними обстрілами російського агресора. Постійно з регіону є новини про нові трагедії, руйнації… Тим більш вражає світлина-переможець цього року своєю спокійною, позачасовою красою. І це дуже важливо, що учасники продовжують документувати культурну спадщину Запоріжжя», — прокоментувала Ольга Мілянович, прессекретарка громадської організації «Вікімедіа Україна», членкиня організаційного комітету «Вікі любить пам’ятки».
У конкурсних списках пам’яток області є 1646 об’єктів культурної спадщини, 803 (48%) з яких проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 11 учасників та учасниць завантажили 497 світлин 100 об’єктів (зображення 30 пам’яток завантажено вперше). За весь час проведення конкурсу, фото культурної спадщини Запорізької області подавало 217 учасників та учасниць.
Для довідки:
«Вікі любить пам’ятки» (Wiki Loves Monuments) — міжнародний конкурс фотографій пам’яток культурної спадщини для ілюстрування Вікіпедії, який був започаткований у 2010 році в Нідерландах. Конкурс був визнаний Книгою рекордів Гіннеса найбільшим фотоконкурсом у світі (2012). Усього за час проведення конкурсу було завантажено майже 3,4 млн фотографій зі 102 країн і територій. В Україні конкурс проходив уже втринадцяте, його проводить громадська організація «Вікімедіа Україна». За попередні роки проведення конкурсу в Україні понад три тисячі учасників та учасниць завантажили майже 416 тисяч світлин понад 41 тисячі об’єктів культурної спадщини.
У 2024 році до української частини конкурсу долучилися 322 учасники та учасниці, які завантажили 30 139 світлин українських памʼяток. За кількістю світлин Україна посіла друге місце серед 56 країн-учасниць. Окрім основних номінацій, у конкурсі було дев’ять спеціальних номінацій та відзнак: «Відео», «Війна руйнує пам’ятки», «Елементи екстер’єрів», «Єврейська спадщина», «Інтер’єри», «Німецька спадщина», «Польська спадщина», «Фотоплівка» та «Визначні місця Харкова».
Громадська організація «Вікімедіа Україна» є єдиним регіональним відділенням «Фонду Вікімедіа» в Україні. Вона займається популяризацією вікіпроєктів «Фонду Вікімедіа», найвідомішим серед яких є Вікіпедія; залученням до Вікіпедії нових знань і користувачів, а також розвитком вікіспільноти в Україні.
Окупанти атакували позиції захисників на Оріхівському напрямку
Читайте також:
Виправдовувала дії окупантів: правоохоронці повідомили про підозру мешканці Запоріжжя
Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp
Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!