Відставка Трюдо. Розкол у Канаді
Трюдо вирішив оголосити про свою відставку перед загальнонаціональним з’їздом Ліберальної партії, який розпочнеться у середу.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо оголосив, що залишає посаду лідера правлячої Ліберальної партії, але залишиться на посаді глави уряду доти, доки ліберали не оберуть собі нового лідера. Його рішенню про відставку передувало падіння популярності партії та відкриті конфлікти з іншими провідними лібералами.
Політична криза
Джерела канадських ЗМІ пояснювали, що Трюдо вирішив оголосити про свою відставку перед загальнонаціональним з’їздом Ліберальної партії, який розпочнеться середа. Там вирішуватиметься питання про переобрання партійного керівництва, і Трюдо, як вважають, хотів уникнути ситуації, коли власні однопартійці усунуть його з посади лідера.
Ліберали, які мають більшість у канадському парламенті, із санкції генерал-губернатора (представляє британського монарха) призупинили роботу парламенту до 24 березня, щоб дати собі час обрати нового лідера. Це нормально для канадської політичної практики; часто уряди йдуть на цей крок під час політичної кризи.
Останнім часом Ліберальна партія помітно втратила популярність. Опитування громадської думки передбачають її поразку на загальних виборах, які пройдуть цього року пізніше жовтня.
Оголошуючи свою відставку, Трюдо визнав, що у країні виник розкол, парламент фактично паралізовано кілька місяців, а правлячу партію мучать внутрішні баталії.
Канаді потрібно перевести дух, а канадці заслужили право справжнього вибору на наступних виборах, заявив Джастін Трюдо.
Майже 10 років у владі
Загалом він сказав, що задоволений результатами свого прем’єрства. За його словами, Канада стала найкращою версією тієї країни, яку він ухвалив у 2015 році.
Головним досягненням роботи свого уряду він вважає значні покращення у сфері економіки, яка, за його словами, тепер працює для всіх, а не лише для обраних — бідних у країні поменшало, рівень безробіття знизився.
Трюдо очолив партію у 2013 році, а у 2015 став прем’єр-міністром, після того як того ж року ліберали здобули перемогу на парламентських виборах.
Джастін Трюдо тоді став наймолодшим прем’єр-міністром Канади у її історії. Він спадковий політик: його батько П’єр Еліот Трюдо обіймав посаду прем’єр-міністра Канади у 1968-79 рр. та 1980-84 рр.
Чутки про відставку Трюдо ходили в політичних колах Канади вже кілька тижнів. Спостерігачі зазначали, що окрім загального падіння рейтингу правлячої партії, він особисто втратив підтримку однопартійців та популярність серед колег.
Тиск на нього всередині партії наростав з літа минулого року, після того, як ліберали зазнали історичної поразки на довиборах у Торонто від своїх суперників-консерваторів.
Що стосується громадської думки, то станом на грудень 2024 року лише 22% канадців заявили, що схвалюють його керівництво. Це найнижчий показник з моменту його приходу до влади у 2015 році.
Прем’єр-українка?
Колишня віце-прем’єр та міністр фінансів Христя Фріланд давно розглядається серед можливих наступників Трюдо. Фріланд, яка у 1990-ті роки працювала кореспонденткою Financial Times у Москві, відома своєю відданістю Україні: вона пишається своїм українським корінням (її бабуся і дідусь бігли із західної України після пакту Молотова-Ріббентропа) і вільно володіє українською мовою (також знає російську та , поряд з двома офіційними мовами Канади, англійською та французькою). У парламенті представляє виборчий округ у Торонто. Фріланд стала першою жінкою-міністром фінансів Канади, перш ніж раптово пішла у відставку у грудні через розбіжності з Трюдо щодо витрат і способів протистояння загрозі торговельної війни з боку обраного президента США Дональда Трампа.