Рютте: Витрати України на оборону у 2025 році перевищать середні витрати НАТО у десять разів
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що у 2025 році Україна витратить близько чверті свого ВВП на оборону, що значно перевищує витрати країн Альянсу.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що у 2025 році Україна планує спрямувати близько 25% свого ВВП на оборону, що вдесятеро перевищує середній військовий бюджет країн Альянсу. Про це він повідомив під час своєї промови на заході аналітичного центру Carnegie Europe у Брюсселі, передає Укрінформ.
Читайте також: Польща підняла авіацію через масовану ракетну атаку Росії на Україну
“Просто зараз, коли ми говоримо, Україна виділяє близько чверті власного ВВП на оборону наступного року, що більш ніж у десять разів перевищує витрати європейських союзників по НАТО. Це — жорстке нагадування про те, що свобода не приходить безкоштовно. Якщо ми не будемо витрачати разом зараз, щоб запобігти війні, ми будемо платити набагато, набагато, набагато вищу ціну пізніше за участь у бойових діях. Не мільярди, але трильйони євро. І це якщо ми візьмемо верх, якщо ми переможемо”, — заявив Рютте.
Він зазначив, що хоча країни-члени НАТО збільшили свої витрати на оборону порівняно з минулим, ці витрати все ще залишаються нижчими, ніж у період Холодної війни. Він наголосив, що загрози безпеці та свободам європейських демократій сьогодні можуть бути навіть серйознішими. В епоху Холодної війни європейські країни витрачали понад 3% ВВП на оборону, що дало змогу здобути перемогу в протистоянні. Після закінчення Холодної війни витрати знизилися, але світова безпека значно погіршилася.
“Більші витрати на оборону означають менші витрати на інші пріоритети. Але лише трошки менші. В середньому, європейські країни легко витрачають до чверті своїх національних надходжень на пенсії, на охорону здоров’я та на систему соціального захисту. Нам потрібна лише невелика частина цих грошей, щоб значно посилити нашу оборону, та зберегти наш спосіб життя”, — додав Рютте.
Читайте також: Масований ракетний удар по Україні: ворог атакує з різних напрямків
Генсек НАТО також зазначив, що виділення коштів на оборону вимагає сильного політичного лідерства, оскільки такі кроки можуть сприйматися як «жорсткі та ризиковані» в короткостроковій перспективі, але є «необхідними» для довгострокової безпеки.
“Деякі люди можуть говорити вам зворотне. Вони думають, що потужна оборона не є шляхом до миру. Вони не праві. Тому що без оборони не буває тривалої безпеки. Без безпеки не буде свободи для наших дітей та онуків. Не буде шкіл, лікарень, не буде бізнесу. Не буде нічого. Ті, хто пережили Другу світову війну, знають це. І наші українські друзі живуть цим кожного дня”, — зазначив він.
Нагадаємо, Держдеп США розкрив вміст нової допомоги Україні. Ця додаткова допомога, надана в рамках попередніх скорочень запасів Міністерства оборони, оцінюється в 500 мільйонів доларів.