ВСЕСВІТ

Гіперзвукова ракета «Орєшнік» створює серйозну загрозу для США, — Telegraph

За інформацією Telegraph, США не мають ефективних засобів для перехоплення російської гіперзвукової ракети «Орєшнік», яка здатна вражати цілі на відстані до 5000 км.

Росія вперше використала гіперзвукову ракету «Орєшнік» 21 листопада для удару по Дніпру, нібито у відповідь на українську атаку американськими ракетами ATACMS по російському військовому об’єкту в Брянську. Слідом за цим російське керівництво пригрозило ударами по «військових об’єктах, військово-промислових комплексах і центрах ухвалення рішень», включно з Києвом, порівнявши можливі наслідки з ядерним ударом. Про це повідомляє Telegraph.

Читайте також: Лавров озвучив Карлосну умови завершення війни

«Орешнік» унікальна, оскільки вона являє собою міжконтинентальну балістичну ракету, замасковану під балістичну ракету середньої дальності. Ця ракета базується на РС-26 «Рубіж» — МБР, призначеній для ядерної війни, і її компоненти, як-от датчики та електроніка, аналогічні тим, що використовуються в МБР. «Орєшнік» може розвивати гіперзвукову швидкість в 11 Махів, що дозволяє їй нести як звичайний, так і ядерний боєзаряд.

Дальність польоту ракети варіюється від 500 до 5000 км, що дає їй змогу вражати більшу частину Європи і західне узбережжя США. Для атаки на цілі в Європі, включно з Великою Британією, ракеті потрібно всього 12-20 хвилин.

«Таким чином, «Орєшнік» виконує функції міжконтинентальної балістичної ракети, не створюючи ядерного гриба. Гіперзвукові ракети практично неможливо перехопити, оскільки вони рухаються у багато разів швидше за звук і мають високу маневреність, що ускладнює їх відстеження», — пише видання.

Відстеження і визначення характеристик подібних ракет — складне завдання, що вимагає застосування різних систем раннього попередження, таких як супутники і радари, для визначення унікальних «сигнатур» ракети. Оскільки компоненти «Орєшніка» аналогічні тим, що використовуються в міжконтинентальних балістичних ракетах, системи можуть прийняти її за МБР.

Атака на Дніпро з використанням «Орєшніка» була зроблена з метою змусити США і НАТО припинити озброювати Україну, не допускаючи при цьому надмірної ескалації конфлікту. Для того щоб уникнути відповіді, як на ядерний удар, Москва заздалегідь повідомила Вашингтон про свій намір.

Наразі в арсеналі гіперзвукових ракет Росії перебувають також «Кинджал» і «Циркон». До грудня 2023 року було розгорнуто гіперзвукову плануючу ракету «Авангард», здатну нести ядерну боєголовку. Цей тип ракети може здійснювати різкі маневри в горизонтальній і вертикальній площині, що ускладнює її перехоплення.

Читайте також: Салліван пообіцяв «лавину зброї» Україні — ЗМІ

Велика Британія ще не має аналога «Орєшніка», проте в країні ведеться розробка гіперзвукових технологій, з першою гіперзвуковою крилатою ракетою, очікуваною не раніше 2030 року. США відстають від Росії та Китаю, але в червні 2024 року успішно випробували гіперзвукову зброю LRHW, а розгортання гіперзвукових ракет заплановано на 2027-2029 роки.

«Гіперзвукові ракети Росії, включно з «Орєшніком», становлять значну загрозу для Великої Британії, оскільки можливості її протиракетної оборони обмежені. Велика Британія використовує радар раннього попередження у Файлінгдейлі, але його можливостей недостатньо для ефективного перехоплення», — повідомляє Telegraph.

Нагадаємо, Росія атакувала Україну 53 дронами: сили ППО знищили 32 БПЛА. У ніч на 6 грудня Росія атакувала Україну 53 ударними безпілотниками, запущеними з Орла. Українська ППО знищила 32 дрони над шістьма областями.