Ядерна бомба України. Новий сплеск чуток
У виданні The Times пишуть з посиланням на експертів, що Україна потенційно може зробити невелику ядерну бомбу.
Західна преса знову приписує Україні поновлення ядерного потенціалу. Цього разу видання The Times повідомило, що Україна нібито здатна створити ядерну боєголовку та стратегічну далекобійну ракету, яка летить на відстань 1 тис. км. Завдяки цим можливостям під загрозою опиняються військові бази та інші об’єкти ЗС РФ.
Бомба із плутонію
Українська промисловість має можливість протягом найближчого часу створити ядерну бомбу, схожу на ту, що її США скинули 80 років тому на японське місто Нагасакі. Загалом запасів плутонію достатньо, щоб створити сотні боєголовок. The Times, наводячи таку інформацію, посилається на звіт, у якому підсумували ядерні можливості України. Журналісти повідомили, що отримали доступ до звіту, підготовленого для Міністерства оборони України. У звіті зазначено, що є можливість поновити український ядерний арсенал. Найменшу боєголовку, схожу на «Товстуна» (Fat Man) застосовану в Нагасакі в 1945 році, створять «протягом кількох місяців». Автори звіту вважають, що в країні достатньо можливостей, щоб повторити технологію, яку вигадали 80 років тому в Манхеттенському проекті. Джерелом плутонію для боєголовки стануть «відпрацьовані паливні стрижні, взяті з українських ядерних реакторів», йдеться у звіті.
Потужність Fat Man – 21 кт, вага – 4 600 кг, довжина – 3,25 м, діаметр 1,52 м. Внаслідок ядерного вибуху загинуло 70 тис. людина.
У тексті документа зазначено, що в Україні є 7 тонн реакторного плутонію. З цієї кількості речовини можна було б створити сотні боєголовок та відновити втрачений ядерний арсенал. Цієї потужності вистачило б, щоб знищити військову базу РФ чи інші військові об’єкти, розповів журналістам один із авторів звіту — Олексій Йіжак, керівник відділу Національного інституту стратегічних досліджень України.
Офіційна позиція
Речник МЗС України Георгій Тихий спростував публікацію про те, що Україна нібито може розробити елементарну ядерну бомбу з використанням плутонію, якщо новообраний президент США Дональд Трамп припинить військову допомогу Україні.
Україна дотримується Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
“Ми не володіємо, не розробляємо і не маємо наміру створювати ядерну зброю. Україна тісно співпрацює з МАГАТЕ і повністю прозора для її моніторингу, що унеможливлює використання ядерних матеріалів у військових цілях”, — заявив Тихий.
17 жовтня німецький таблоїд Bild написав, що Україна здатна поновити свій ядерний арсенал за кілька тижнів. Президент України Володимир Зеленський під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте заявив, що Україна ніколи не говорила про те, що готується розробити ядерну зброю.
Зеленський вважає, що Україна має бути в НАТО, і аргументом цього має бути те, що під час підписання Будапештського меморандуму “ми віддали ядерну зброю і нам гарантували безпеку та територіальну цілісність”.