Пальне на АЗС подорожчає через підвищення акцизу: що відомо
За прогнозом НБУ, наявність значних запасів палива надаватиме короткостроковий знижувальний вплив на ціни, але зростання вартості пального прискориться до понад 9% до кінця 2024 року.
З 1 вересня 2024 року перший етап збільшення акцизних податків спричинив підвищення цін на скраплений газ. Однак вартість бензину та дизельного пального також збільшиться. За інформацією, опублікованою в «Інфляційному звіті» Національного банку України за жовтень 2024 року, подорожчання палива значно сповільнилося, склавши 6,0% р/р у вересні (порівняно з 25,5% р/р у червні), що було нижче очікуваного рівня.
«Водночас низькі ціни на нафту та високі запаси мереж АЗС, сформовані перед підвищенням акцизів, стримували підвищення цін на бензин та дизель. Стримуючий вплив на ціни мав також ефект бази порівняння, зумовлений податковими змінами у липні 2023 року», — наголошується в огляді.
Згідно з прогнозом НБУ, наявність значних запасів палива надаватиме короткостроковий знижувальний вплив на ціни. У міру зменшення цих запасів та збільшення акцизів, а також впливу на зміни валютного курсу гривні зростання цін на пальне прискориться до понад 9% до кінця 2024 року, і практично весь 2025 рік перебуватиме на високому рівні.
«Через канали собівартості це додатково тиснутиме на ціни на окремі товари та транспортні послуги. Однак очікуване поступове зниження світових цін на нафту компенсує подальше зростання акцизного навантаження і в середньостроковій перспективі зростання цін на пальне сповільниться», — повідомляється у звіті.
Читайте також: В Україні зростає дефіцит робочої сили, не вистачає 4,5 млн працівників
Раніше повідомлялося, що мінекономіки про зростання цін в Україні: чотири фактори, що впливають на інфляцію. У серпні 2024 року Україна зазнала зростання споживчих цін на 0,6% порівняно з липнем, що призвело до річної інфляції на рівні 7,5%.