НАТО або ядерна зброя. Безпека для України
Німецький таблоїд Bild написав, що українська влада розглядає можливість відновлення запасів ядерної зброї.
Президент України Володимир Зеленський 17 жовтня взяв участь у засіданні Європейської ради на рівні лідерів у Брюсселі, де, зокрема, представив план перемоги України. Одним із пунктів плану є запрошення України до НАТО.
Розмова з Трампом
На прес-конференції у Брюсселі Зеленський розповів, що у розмові з Дональдом Трампом навів приклад ефективності Будапештського меморандуму, учасниками якого були США, Китай, РФ, Франція та інші країни, які мають ядерний потенціал. Документ регулював відмову України від ядерної зброї, натомість Києву гарантували територіальну цілісність та суверенітет. Але поки що ці гарантії не спрацювали. “Який вихід? Або в Україні буде ядерна зброя, і тоді це захист для нас. Або ми повинні мати якийсь альянс. Окрім НАТО, ми не знаємо дієвих альянсів. Країни НАТО сьогодні не воюють… Тому ми обираємо НАТО, не ядерну зброю”, — сказав український лідер. Він вважає, що “Трамп почув” його: “Він сказав: У вас є справедливі аргументи”.
Маніпуляції навколо ядерної зброї
Після цього німецький таблоїд Bild написав, що українська влада нібито розглядає можливість відновлення запасів ядерної зброї. Експерт із аналізу відкритих даних Юліан Репке стверджує, що кілька місяців тому український чиновник заявив Bild та іншим членам вузького кола політиків та службовців, що Україна не змириться з другою спробою Росії захопити Київ. У такому разі країна нібито поновить свій ядерний арсенал, від якого добровільно відмовилася.
Як йдеться у матеріалі, за словами українського чиновника, який займається постачанням зброї, у разі наказу Україні знадобиться лише кілька тижнів, щоб створити першу бомбу.
В Офісі президента України ці слова спростували та зазначили, що вони схожі на заяви російської пропаганди, яка часто маніпулює фактами.
Ми ніколи не говорили про те, що готуємося створити ядерну зброю. Я сказав, що коли був підписаний Будапештський меморандум, дуже шановними країнами ядерного клубу було прописано, що Україна віддає ядерну зброю і від цих країн, включаючи Росію, Китай, США матиме гарантії безпеки територіальної цілісності та суверенітету. Це те, що я сказав”, — наголосив Зеленський.
Він також зазначив, що ці гарантії не були дієві, оскільки не захистили від нападу Росії. Зеленський додав, що Україна не має іншого варіанту захистити себе, окрім як стати членом НАТО.
“Тому у нас альтернативи немає, окрім НАТО. Це наш сигнал. Ми не будуємо ядерну зброю”, — наголосив президент.
Водночас, генеральний секретар НАТО Марк Рютте попросив “не змінюйте меседжі” і наголосив, що Україна отримає все необхідне для перемоги.
Коли в НАТО?
Генсек НАТО Марк Рютте не дав чіткої відповіді на вимогу України щодо запрошення вступити до Альянсу найближчим часом. Київ отримає гроші від НАТО, проте на заклик президента Володимира Зеленського Альянс не реагує, пише газета Politico, аналізуючи реакцію Рютте на перший пункт плану перемоги України.
Рютте вважає, що Україна стане 33-м або 34-м членом Альянсу в майбутньому. “Наразі виглядає, що Україна буде 33-м членом. Але, можливо, перед ними вирине хтось інший. Але Україна буде членом НАТО у майбутньому. Це те, що ми вирішили у Вашингтоні. Тому питання у хронології”, — наголосив Рютте, зазначивши, що союзники зараз зосереджені на зусиллях, які прокладають міст до членства України. «Тому якщо є конкретне питання «Коли?», Я не можу дати на нього відповідь зараз, на даний момент. Але ми працюємо над усіма цими напрямами, щоб насправді вони одного разу стали членом НАТО”, — додав він.