ВСЕСВІТ

Безпека Європи під загрозою, доки Україна не стане членом НАТО, — колишній посол США

Експосол США в Україні Вільям Тейлор підкреслює, що без членства України в НАТО Європа залишиться вразливою до російської агресії.

У 2008 році США підтримували ідею про вступ України до НАТО, але Німеччина і Франція залишалися проти цього кроку. Ці країни вважали, що встановлення тісніших зв’язків із Москвою дасть їм змогу вплинути на дії Росії, однак, як підкреслює колишній посол США в Україні Вільям Тейлор у статті для The New York Times, їхні прогнози виявилися помилковими. 

Читайте також: ЗСУ відмінусували 1 140 окупантів та гелікоптер: Генштаб оновив втрати армії РФ за добу

Він стверджує, що «Європа не буде безпечною, цілісною і вільною, поки Україна не стане частиною НАТО».

Президент Джордж Буш і держсекретар Кондоліза Райс змогли домогтися включення в підсумкове комюніке саміту НАТО в Бухаресті 2008 року згадки про те, що Україна зрештою стане членом Альянсу, хоча не було чітких термінів і умов.

Тейлор вважає, що відсутність ясного шляху до членства для України в НАТО дала російському диктатору Володимиру Путіну привід вважати, що Захід не захистить цю країну в разі агресії.

«Якби НАТО 2008 року запропонувало Україні та Грузії перспективу членства, Росія могла б не наважитися на вторгнення, і Україна уникла б жахів поточної війни», — зазначив він.

На думку дипломата, членство України в НАТО має критичне значення для стримування російської агресії. Він також підкреслює, що досі Путін нападав тільки на країни, які не входять до Альянсу. Тейлор вважає, що США повинні активно працювати над тим, щоб домогтися членства України в НАТО, зробивши це пріоритетом майбутнього саміту в червні.

Він додає, що США повинні використовувати всі доступні важелі впливу, щоб переконати союзників по НАТО підтримати цю ідею. 

Читайте також: Зеленський відповів для чого потрібний План перемоги України

“Багато союзників, включно з Францією, Великою Британією, Польщею та країнами Балтії, вже виступають за членство України, тоді як інші не збираються цьому противитися. Ключову роль у цьому процесі знову зіграє Німеччина, а також потрібно буде переконати Угорщину, Словаччину і Туреччину”, — заявляє Тейлор.

Він висловлює надію, що за наявності достатньої рішучості це може бути досягнуто. Дипломат підкреслює, що Європа не зможе стати цілісною і вільною, поки Україна не увійде до НАТО, і українська сторона не погодиться завершити війну без цього кроку. «США мають продемонструвати стійке та креативне лідерство. З упевненістю, наполегливістю та спільними зусиллями

Україна може стати частиною НАТО. Це необхідно для миру в Європі», — підсумовує він.

Нагадаємо, Євросоюз відтермінував впровадження системи контролю на кордонах. Система контролю на кордонах Європейського Союзу, відома як «Система в’їзду-виїзду» (EES), не буде запущена 10 листопада через відсутність необхідної стабільності та незавершені національні тести.