Вибух пейджерів. Що сталося у Лівані
Пейджери учасників ліванського руху Хізбалла 17 вересня стали масово вибухати.
Пейджери членів ліванської збройної групи Хезболла одночасно почали вибухати. На кадрах із камер зовнішнього спостереження видно численні вибухи, на одному з роликів вибух відбувається у кишені у людини, яка знаходиться у торговому центрі. Міністр охорони здоров’я Лівану Фірас Абіад заявив, що внаслідок вибухів загинули вісім людей і майже 2750 отримали поранення, 200 з них перебувають у критичному стані. За даними Reuters, серед поранених — бойовики Хезболли та медики, а також посол Ірану в Лівані. За даними іранського телебачення, його життю нічого не загрожує і отримані поранення були легкими.
Пейджери у 2024 році
Хезболла залежить від пейджерів для комунікації між різними сполуками організації. Від мобільних телефонів угруповання вирішило відмовитися від занадто вразливих, що продемонструвало ще в 1996 році вбивство спецслужбами Ізраїлю головного інженера-підривника ХАМАС Ях’ї Айяша за допомогою бомби, закладеної в мобільний телефон.
У той час, коли Хезболла та Ізраїль перебувають у стані млявої війни, цей напад підірве людські ресурси, систему зв’язку і, власне, моральний дух Хезболли.
Пейджери, пише Reuters, були нової моделі, угруповання почало їх використання лише кілька місяців тому. Один із представників Хізбалли припустив, що пристрої були заражені вірусом, який міг спровокувати їх нагрівання та вибух.
Чи буде відповідь?
У своєму офіційному повідомленні Хезболла заявила, що розслідує причини вибухів та покладає відповідальність на Ізраїль. Влада Ізраїлю поки не коментувала інформацію про вибухи пейджерів.
Разом з тим, ці події відбуваються лише за кілька годин після засідання ізраїльського уряду, де перед військовими було поставлено завдання забезпечити безпечне повернення близько 60 тисяч ізраїльтян до північних районів країни.
Ізраїль неодноразово погрожував розпочати військову операцію, щоб вигнати Хезболлу з прикордонних районів Лівану та припинити постійні обстріли з боку угруповання.
Після 7 жовтня, коли угруповання ХАМАС вторглося на територію Ізраїлю, а ізраїльська армія розпочала операцію в секторі Газа, на кордоні з Ліваном майже щодня відбуваються стрілянини з Хезболлою.
І Хезболла, і ХАМАС спираються на підтримку Ірану; Ізраїль та країни Заходу вважають обидві угруповання терористичними.