ВСЕСВІТ

Життя без газу із Росії. Європа звикає

Із трьох зим російської газової війни проти Європи дві останні видалися рекордно теплими, а минула ще й вітряною.

 

Європа звикає жити без газу. Європейський союз на два з половиною місяці раніше за термін виконав завдання накопичити достатньо газу до опалювального сезону. Закачаний під землю газ знижує ризики енергетичної кризи в Європі, незважаючи на загрозу припинення транзиту через Україну, на яку припадає майже половина російського газового експорту до ЄС. Газопровід проходить через станцію у російській Курській області, нещодавно зайняту українськими військами. До того ж, наприкінці року закінчується контракт на транзит, і Україна не має наміру його продовжувати.

 

Запаси газу

 

Підземні газові сховища ЄС вже минулого тижня були заповнені на 90%.

 

Європа продовжила скорочувати споживання, незважаючи на відновлення попиту з боку промисловості, пригніченого високими цінами на газ протягом останніх двох років. Головну роль в економії відіграло бурхливе зростання зеленої енергетики — вітряної та сонячної, а також стрибок виробництва електроенергії на французьких ядерних станціях після завершення масштабних ремонтів.

 

Допомагає європейцям та погода. Із трьох зим російської газової війни проти Європи дві останні видалися рекордно теплими, а минула ще й вітряною. У результаті під завісу минулого опалювального сезону заповненість підземних сховищ виявилася рекордною за всю їхню історію — майже 60%. Це у півтора рази більше, ніж у середньому за останні п’ять років.

 

Прощавай, російський газ

 

Частка російського газу в європейському імпорті 2021 року становила 45%. 2022 року вона скоротилася до 24%, а торік — до 15%

 

Лише частину скорочення цих поставок ЄС компенсував збільшенням покупок зрідженого газу в США та трубопровідного — у Норвегії, яка замінила Росію як основне джерело газу для Європи.

 

Європа загалом скорочує закупівлю копалин, не тільки в Росії.

 

Відновлювані джерела та ядерна енергетика відіграли свою роль. Але головне — ЄС навчився економити світло, газ та гарячу воду.

 

2022 року попит на газ скоротився на 13,3%, а минулого року не відновився, а зменшився ще на 7,4%, повідомив Євростат. Причому всі три складові цього попиту показали спад: менше газу палили і населення, і промисловість, і енергетика.